Katarzyna Skrzypek z House of Cards Estates o rynku nieruchomości dla osób z niepełnosprawnościami

Gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą szukać mieszkania do wynajęcia lub zakupu i jaką Pani zaleca formę współpracy?

Oczywiście mogą to zrobić poprzez współpracę z biurami nieruchomości. Myślę, że wszystkim ułatwiło by to pracę oraz poszukiwanie dogodnego mieszkania. Pośrednictwo w kupnie lub wynajmie nieruchomości to Nasza praca, dlatego też łatwiej jest Nam znaleźć dla klienta poszukującego kilku propozycji mieszkaniowych, aby ten mógł wybrać mieszkania, które najbardziej mu się spodobają.  Osoba z niepełnosprawnością oczywiście ma ograniczone możliwości w poszukiwaniu mieszkania, jak np. dojazd do miejsca prezentacji mieszkania. Dlatego też jesteśmy dla Niego filtrem, który przygotuje dla Niej najlepsze oferty. Ponadto Nasze biuro współpracuję w systemie MLS to inaczej – system wymiany ofert, gdzie współpracujemy z ponad 30 biurami w całym Rzeszowie, dlatego też możemy się zwrócić do jednego agenta w Rzeszowie, a on swoje poszukiwania poszerza o oferty z 30 biur. Znajomość rynku oraz codzienna wizyta na różnych nieruchomościach pozwala Nam na szybkie określenie odpowiedniego miejsca zamieszkania dla takiej osoby.

Czy właściciele mieszkań spotykając się z ewentualnym najemcą z niepełnosprawnością obawiają się podpisania umowy, a jeśli tak to z jakich powodów?

Spotykamy klientów o różnym nastawieniu, rolą pośrednika jest aby połączyć dwie strony, aby żadna z Nich nie miała wątpliwości co do współpracy. W zależności od rodzaju niepełnosprawności, ludzie mogą mieć różne obiekcje na ten temat, natomiast można sobie ze wszystkim dobrze poradzić.

Osobiście nie miałabym problemu oraz obaw  z wynajęciem dla osoby z niepełnosprawnością.  Starałabym się dostosować mieszanie tak, aby mogłaby ona swobodnie się w Nim czuć.

Patrząc pod kątem rynku nieruchomości to jakie bariery powinny być wyeliminowane aby zwiększyć ilość ofert dla klientów z niepełnosprawnościami?

Myślę, że osoby, które posiadają nieruchomość na wynajem niestety nie patrzą przy wykończeniu takiego mieszkania pod kątem wynajmu nieruchomości osobie z niepełnosprawnością. W tym momencie mieszkania są wykańczane bardzo funkcjonalnie i minimalistycznie, dlatego myślę, że nie byłoby większego problemu aby osoba z niepełnosprawnością mogłaby zamieszkać w takim mieszkaniu i czuć się tam swobodnie.

Niestety stare budownictwo nie pozwala osobom niepełnosprawnym na swobodne korzystanie nawet z windy, bo zazwyczaj są one bardzo wąskie. Również wchodząc na klatkę schodową spotykają się z potężna barierą jaką są schody na paterze, które prowadzą do owej windy.

W nowym budownictwie już raczej nie ma takich problemów.

Młode osoby z niepełnosprawnością podejmują pracę i decydują się na samodzielność życiową włącznie z wyprowadzeniem się od rodziców. Czy zauważa Pani ten trend na rynku nieruchomości ?

Rynek pracy w Rzeszowie jest coraz atrakcyjniejszy, również dla osób niepełnosprawnych.

Współpraca z osobami z niepełnosprawnościami, jest to mały procent Naszych transakcji, jednak jeżeli osoba z niepełnosprawnością szuka mieszkania samodzielnie to znaczy że jej stopień niepełnosprawności pozwala jej na samodzielne zamieszkanie. Są to wtedy osoby z dochodem ze środków socjalnych oraz pracy wykonywanych na  zewnątrz lub pracy wykonywanej z domu.

Osobiście podziwiam takich ludzi, którzy poprzez swoją determinację potrafią przełamać największe bariery. Niestety na rynku nieruchomościowym jest ich wiele a czołowym problemem jest brak mieszkań dla osób np. na wózku inwalidzkim.

Czy dysponuje Pani ofertami, które mogłyby być skierowane do osób z niepełnosprawnościami?

Niestety z rynku wtórnego jest niewiele ofert, gdzie mogłabym z czystym sumieniem polecić nieruchomość osobie niepełnosprawnej. Oczywiście są takie nieruchomości ale trzeba się liczyć z tym, że czeka Nas remont takiej nieruchomości aby przystosować ją do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, co wiążę się zawsze ze zwiększonym budżetem, który musimy wydać na owe zmiany.

Wszystko też zależy od stopnia niepełnosprawności i rodzaju . Każdą sytuacje traktujemy indywidualnie

Osoby z niepełnosprawnością zgłaszają nam, że nie wszyscy inwestorzy uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnością projektując osiedla i mieszkania. Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

Niestety może być to problem. Osiedla mieszkaniowe, szeregówki czy też domy w zabudowie bliźniaczej są ofertami kierowanymi dla rodzin oraz osób młodych, aktywnych zawodowo. Większość osiedli powiększa swoją infrastrukturę poprzez budowanie miejsc rekreacyjnych dla mieszkańców takie jak place zabaw, siłownie.

Dla osoby z niepełnosprawnością wpływ na zakup mieszkania czy też wynajem będzie miała ilość stopni wejścia do budynku, podejścia do widy, szerokość klatek oraz wejść do budynku, lokalizacja parkingu, ukształtowanie terenu, jak i bliskość punktów, w którym osoba niepełnosprawna może spełnić swoje potrzeby takie jak zakupy, lokalizacja aptek oraz przychodni.

Według Pani z jakimi barierami najczęściej spotykają się osoby z niepełnosprawnością?

Myślę, że największe bariery jakie mają do pokonania osoby z niepełnosprawnością są najprawdopodobniej bariery niestety społeczne. Brak zrozumienia, brak pomocy dla osób z niepełnosprawnością oraz ograniczenia fizyczne.

Ze swojego punktu widzenia, myślę, że są to naprawdę wspaniali ludzie, którzy chcą czerpać z życia jak najwięcej i sami pokonują te bariery poprzez swoja silną psychikę, gdzie nie poddają się tak łatwo jak niekiedy ludzie, którzy są w pełni zdrowi.

Osoby z niepełnosprawnością czasem żartują i mówią, że wszyscy jesteśmy w pewien sposób niepełnosprawni, czy jest w tym trochę prawdy?

Różni Nas tylko fizyczność i nic poza tym. Wszyscy jesteśmy równi, wszyscy powinniśmy mieć takie same prawa oraz taki sam wybór.  Każdy ma prawo do godnego życia bez wyjątku.

Każdy z Nas nie raz powiedział sobie, że nie dam rady, nie mogę, odpuszczam. Nie mówią tego tylko ludzie z niepełnosprawnością, a myślę, że nie raz są bardziej zdeterminowani do zrealizowania swoich planów i marzeń niż nie jeden zdrowy człowiek. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że różni Nas wiele ale tak naprawdę łączy Nas prawie wszystko.

Czy słyszała Pani o nas – Rampowiczach? Co Pani sądzi o naszych działaniach z cyklu „Rampowicze pokonują bariery”?

Od pewnego czasu pojawiają mi się dość ciekawe artykuły przeprowadzone przez „Rampowiczów” z osobami, które znam, dlatego też chętnie je czytam i obserwuję.

Z ciekawością czytam wywiady z osobami z innych branż, które też opowiadają o swoich doświadczeniach z pracą z osobami niepełnosprawnymi oraz przekazują dużo ciekawych informacji jak można tym ludziom ułatwić życie.

Bardzo się cieszę, że jest takie miejsce, gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą poczuć się swobodnie oraz uzyskać pomoc. 

Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

Katarzyna Skrzypek – Specjalista ds. nieruchomości

e mail: k.skrzypek@hocestates.com

tel: 887 072 345

Dyrektor ds rozwoju – Piotr Kazienko 

Sprzedaż i wynajem nieruchomości

House of Cards Estates – G&K Group

www.g-gk.com

Piotr Kazienko – Dyrektor ds. rozwoju

tel: 535 600 996

Kontakt: piotr@kurpielnieruchomosci.pl

 

 

Wywiad zrealizował Rampowicz Grzegorz Draus

Wywiady zrealizowane przez Rampowicza Grzegorza:

 

Odpowiedź do artykułu “Katarzyna Skrzypek z House of Cards Estates o rynku nieruchomości dla osób z niepełnosprawnościami

  1. Pingback: Kurpiel Nieruchomości - wspiera osoby z niepełnosprawnościami

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial