Książki dla niepełnosprawnych, niewidomych i słabowidzących łatwiej dostępne

Książki dla osób niewidomych, słabowidzących i niepełnosprawnych ruchowo

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydawnictwo Naukowe PWN i Instytut Książki stworzyło przełom w udostępnianiu książek osobom niewidomym, słabowidzącym i niepełnosprawnym ruchowo. Służyć temunowa platforma informatyczna, wypożyczająca książki na zasadach bibliotecznych.

Platformę o nazwie IBUK Libra Light zbudowało Wydawnictwo Naukowe PWN, a MKiDN pokryje koszt jej stworzenia i eksploatacji przez kolejne pięć lat (do roku 2021), łącznie 863 tys. zł.

Dla użytkowników systemu korzystanie jest bezpłatne

Uprawnieni czytelnicy będą mieli bezpłatny dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w postaci plików ePUB i mp3. Na stronie internetowej dostępny będzie katalog publikacji, umożliwiający wyszukiwanie pozycji książkowych, a następnie ich pobieranie i odtwarzanie we własnych urządzeniach (komputer, telefon, urządzenia przenośne). Pliki przed pobraniem będą oznaczane znakami wodnymi z identyfikatorami poszczególnych czytelników.

Udostępniane pliki są  dostosowane do pracy z czytnikiem NVDA i większością narzędzi adaptujących tekst, jak linijka brajlowska, czy syntezatory mowy.

Jak osoba z niepełnosprawnością skorzysta z książek

Warunkiem korzystania z systemu jest przynależność do której z działających już bibliotek dla osób niepełnosprawnych, gdzie weryfikowana jest niepełnosprawność uniemożliwiająca korzystanie z książek papierowych (wymagane orzeczenie lekarskie).

Platforma IBUK Libra Light udostępnia osobom niewidomym i słabowidzącym oraz innym osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, które nie mogą czytać zwykłego druku, publikacje w formatach EPUB i MP3.

Dostęp do zasobów platformy jest możliwy po założeniu konta na stronie libralight.pwn.pl i wprowadzeniu autoryzacyjnego kodu PIN.

Użytkownicy Serwisu Wypożyczeń On-line DZdN po zalogowaniu, mogą na głównej stronie serwisu, uzyskać kod PIN klikając link „Kod PIN do platformy IBUK Libra Light” pod nagłówkiem „Przydatne linki”.

Czytelnicy DZdN z niepełnosprawnością uniemożliwiającą czytanie zwykłego druku mogą aktywować konto w Serwisie Wypożyczeń On-line pod adresem wypozycz.dzdn.pl.

System IBUK Libra Light powstał na bazie prowadzonej przez Wydawnictwo Naukowe PWN wirtualnej czytelni IBUK Libra, która od 2008 r. udostępnia książki elektroniczne w modelu wypożyczeń bibliotekom i instytucjom.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial