Kwalifikacje na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Do Zakopanego przyjechało 56 sportowców z całego kraju, zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Pod okiem 14 trenerów zawodnicy trenowali w 5 dyscyplinach zimowych, w których Polska będzie reprezentowana w Austrii: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. 

 

W Zakopanem w dniach 11-18 grudnia 2016 odbył się Sprawdzian w 5 dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych Austria 2017.

Cele Sprawdzianu to:
– Weryfikacja i sprawdzian zawodników zakwalifikowanych do udziału w Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2017

– Ostateczna kwalifikacja zawodników i trenerów do udziału w Igrzyskach
– Przygotowanie zawodników do startu w zawodach, podniesienie ogólnej sprawności zawodników, kształtowanie wytrzymałości i wydolności, przygotowanie techniczne
– Przygotowanie trenerów do uczestnictwa w Igrzyskach

– Integracja w grupie, doskonalenie samodzielności i współpracy w grupie.

 

– W Austrii zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla całej Polski. Wierzę, że dzięki sportowi, który jest tak bliski każdemu z nas, Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną wspaniałych ludzi, którzy po prostu w inny sposób odczuwają otaczający nas świat. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa – dla zawodników Olimpiad Specjalnych. Ważniejsze niż medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu jest poczucie  akceptacji tutaj – w naszym  kraju – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska. 

W Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Austrii weźmie udział ponad 2,7 tysiąca sportowców ze 107 krajów świata, wspieranych przez 1,1 tysiąca trenerów i członków sztabów medycznych oraz ponad 3 tysięcy wolontariuszy. Będzie to największe na świecie wydarzenie sportowe i humanitarne w 2017 roku. Wszystkie wydarzenia Igrzysk są organizowane w zgodzie z ceremoniałem olimpijskim.

W Austrii Polskę będzie reprezentować 62 osobowa kadra: 46 zawodników, 16 trenerów i członków ekipy medycznej, którzy w Zakopanem przygotowują się do występów w Grazu, Schladming i Ramsau.

– Zakopane od dawna wspiera sport osób niepełnosprawnych i jest otwarte na współpracę w tym zakresie. Jesteśmy dumni, że to właśnie w naszym mieście zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną przygotowują się do Światowych Zimowych Igrzysk. Trwające kwalifikacje przedolimpijskie to kolejne ważne wydarzenie Olimpiad Specjalnych, które odbywa się w Zakopanem. Wcześniej gościliśmy Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, m.in. w 1992 r., 2000 i ponownie w marcu 2016 r. – powiedziała Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane.

Sprawdzian w 5 dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych w 2017 roku finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial