Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych EDF TOUR

23-25 września odbyły się VIII Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Niepełnosprawnych EDF TOUR 2016, rywalizowano w Rzykach, Andrychowie i Wieprzu.

W związku z Letnimi Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio de Janeiro impreza została przeniesiona z początku na koniec września.

Najpierw w Rzykach odbyła się jazda indywidualna na czas. W programie kolejnego dnia znalazło się kryterium uliczne w Andrychowie. Na zakończenie rozegrano wyścig ze startu wspólnego w Wieprzu.

Zawodnicy byli podzieleni ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Dlatego obok zawodników obracających pedały wózków rękami, zobaczyliśmy kolarzy na wyścigówkach z jedną lub obiema nogami. Startowało 83 zawodników.

Tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas zdobył nasz złoty paraolimpijczyk Rafał Wilk. W wyścigu ze startu wspólnego nie wziął udziału, ponieważ wyjechał do Warszawy. Tam odbył się finał ogólnopolskiej akcji społecznej Pomoc Mierzona Kilometrami, której był ambasadorem.

Również jedynie w jeździe indywidualnej na czas wystartował nasz paraolimpijczyk Arkadiusz Skrzypiński, który w Rzykach zajął trzecie miejsce.

Krystian Giera zapisał na swoje konto wyścig ze startu wspólnego w Wieprzu. Zwycięstwo w Andrychowie na długo zapamięta Tomasz Łyko, który stoczył pasjonujący pojedynek ze Zbigniewem Wandachowiczem.

Sporo powodów do zadowolenia miał Rafał Szumiec. Przez pierwsze dwa dni mistrzostw był najszybszy w grupie H3, a na zakończenie kolarskiego weekendu dołożył drugie miejsce.