Moje Bezpieczne(?) Dziecko

Śląska policja i ośrodek Metis rozpoczynają kampanię „Moje bezpieczne (?) dziecko”, która ma pomagać rozpoznać zagrożenia i chronić dzieci przed czynami pedofilskimi.

Każdego roku śląska policja ma zgłoszenia o seksualnym wykorzystywaniu 250-350 dzieci. Policjanci podkreślają jednak, że to tylko statystyka i większość tego typu przypadków nie jest ujawniana, a część z nich dopiero po wielu latach.

Kampania będzie trwała przez trzy lata, do 2018 r., i swym zasięgiem obejmie całe woj. śląskie. Jest adresowana przede wszystkim do nauczycieli, wychowawców i rodziców, a za ich pośrednictwem także do samych dzieci.

Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach podinspektor Dawid Kaszuba ocenił, że takie działania są potrzebne, aby rozszerzać świadomość rodziców, nauczycieli, instytucji i samych dzieci. – Nieraz detale i chwile decydują o tym, czy dziecko może być skrzywdzone na całe życie albo umiejętne, asertywne zachowanie – dzięki wskazówkom dorosłych – zdecyduje, że dziecko uniknie skrzywdzenia – zaznaczył.

Źródło: www.kurier.pap.pl

 Przedsięwzięciem inaugurującym kampanię społeczną "Moje Bezpieczne(?) Dziecko" przewidzianą na lata 2016 – 2018, a podejmującej problem wykorzystywania seksualnego dzieci, pornografii dziecięcej i handlu ludźmi była konferencja wojewódzka.  

Celem konferencji było:
zapoznanie z problematyką bezpieczeństwa dzieci w kontakcie z osobą dorosłą (w tym zagadnienie dot. wykorzystania seksualnego);
prezentacja kampanii;
pozyskanie partnerów do dalszych działań w ramach kampanii (szkolnictwo, służba zdrowia, profilaktycy społeczni Policji, przedstawiciele organizacji pozarządowych, fundacji stowarzyszeń i ośrodków interwencji kryzysowej itp.).

Kolejne działania będą obejmować konferencje regionalne przeznaczone dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych przewidziane na maj 2016 oraz szkolenia dla nauczycieli z wykorzystaniem narzędzi edukacyjnych i materiałów dydaktycznych w tym kolorowanki "Sznupek vs Obcy", komiksu Teatrzyku Kamishibai, poradników dla nauczycieli i rodziców, strony internetowej "mojebezpieczne?dziecko", fanpage'u projektu, filmu edukacyjnego dla opiekunów i rodziców poruszającego tematykę wykorzystania seksualnego dzieci, filmu edukacyjnego dla dzieci ze Sznupkiem uczącym bezpiecznych zachowań.

http://slaska.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial