Niepełnosprawni w sieci – komunikacja, edukacja oraz kontakt ze światem

Zaledwie co trzeci niepełnosprawny korzysta z Internetu.

Oznacza to, że dostęp do sieci jest niewystarczający. Wiele stron i aplikacji internetowych nie jest odpowiednio dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z oczywistych względów osoby niepełnosprawne mają utrudniony dostęp do popularnych dobrodziejstw cywilizacyjnych.

Dostęp i korzystanie z nowoczesnych technologii pełni istotną rolę w procesie integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Dzięki swobodnemu korzystaniu z zasobów internetowych mają one możliwość przekroczenia barier. Zarówno tych o charakterze wewnętrznym, jak i  wynikających z ograniczeń zewnętrznych. Wirtualna przestrzeń jest miejscem, w którym ujawniania się potencjał osób niepełnosprawnych. Stwarza szansę na pełniejsze ich uczestnictwo w życiu społecznym.

Zdobywanie wiedzy i kwalifikacji

Tempo przemian zachodzących we współczesnym świecie wymaga stałego rozwoju intelektualnego  i zawodowego, co również dotyczy osób niepełnosprawnych, które chcą aktywnie uczestniczyć w rynku pracy. W procesie doskonalenia własnych kwalifikacji przez osoby niepełnosprawne bardzo pomocny jest Internet. Kształcenie na odległość może dać takie same efekty jak uczestnictwo w kursach czy szkoleniach, w których osoby niepełnosprawne ze względu na swoje ograniczone możliwości nie mogą uczestniczyć.

Internet pozwala podnosić kwalifikacje, zdobywać nowe umiejętności, a nawet uzyskiwać tytuły naukowe bez wychodzenia z domu, a dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą konkurować na rynku pracy z osobami sprawnymi, oczywiście w firmach i zawodach, które nie widzą przeszkód w zatrudnianiu niepełnosprawnych.

Nawiązywanie nowych znajomości

Nowoczesne technologie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych i umożliwiają dostosowanie serwisów internetowych do ich szczególnych potrzeb. Osoby niewidome mogą korzystać ze stron internetowych dzięki konwerterom tekstu, które zamieniają słowo pisane na mowę, a specjalne klawiatury dla niewidomych i niedowidzących, które umożliwiają pisanie dzięki zastosowaniu wypukłych punktów brajlowskich, pozwalają im być nie tylko odbiorcami komunikatów, ale także ich nadawcami.

Komunikacja za pośrednictwem Internetu powinna stanowić początkowy etap w procesie nawiązywania relacji społecznych oraz uzupełnienie komunikacji bezpośredniej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że dla niektórych osób, ze względu na stopień ich niepełnosprawności oraz specyfikę sytuacji w jakiej się znajdują, sieć może stanowić podstawową, a w niektórych przypadkach nawet jedyną formę kontaktu ze światem.

 

Odpowiedź do artykułu “Niepełnosprawni w sieci – komunikacja, edukacja oraz kontakt ze światem

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial