Dzieci i osoby dorosłe z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera

Z zespołem Aspergera rodzi się około 1% populacji. To zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Dzieci z zespołem Aspergera, cierpią na zaburzenia interakcji społecznej. Niechętnie współpracują w grupie, mają problemy z komunikacją i specyficzne zainteresowana. Jednym z najważniejszych punktów w leczeniu dzieci ze spektrum autyzmu, jest przystosowanie do życia w społeczeństwie. Stwierdzić zespół można przez test czynnika AQ wykonany przez lekarza psychiatrę lub psychologa.

Znane osoby z zespołem Aspergera

Zespół Aspergera mają/mieli między innymi: Einstein, Bill Gates, Steve Jobs, Elon Musk, Nikola Tesla, Mozart, Beethoven, Leo Messi.

Osoby z zespołem Aspergera najczęściej są bardzo inteligentne. Dzieci wolą nawiązywać kontakt z dorosłymi niż rówieśnikami. Mają problem z przestrzeganiem norm społecznych, dlatego uchodzą za niegrzeczne. Nie rozumieją języka niewerbalnego, wszystko trzeba określać dosłownie.

Życie w schematach

W zespole Aspergera ważne są schematy, tak więc przestawienie zabawki w inne miejsce może skończyć się rozpaczą, ponieważ zespół cechują nadmierne emocje, taka osoba ma problemy na przykład z wiązaniem butów czy założeniem kurtki. Podczas terapii najlepiej mieć kontakt z psychologiem lub psychiatrą, pedagogiem, neurologiem, i logopedą. Po takiej terapii dziecko nie będzie miało żadnych problemów w dorosłym życiu.

Osoby genialne

Zespół Aspergera jest nazywany darem, ponieważ spora część osób z zespołem posiada wyjątkowe umiejętności, ale wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest to regułą. Częściej zespół Aspergera stwierdza się u mężczyzn niż u kobiet. Mężczyźni są diagnozowani 3-4 razy częściej. Osoby genialne, tak zwani sawanci, to tylko 6% osób ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera. Osoby z zespołem są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju bodźce, światło, dźwięk, dotyk… Na przykład hałas może sprawić niemal fizyczny ból, dezorientuje je np. Zmiana umeblowania.

Statystyki i mity

  • Według danych NIK z 2020 roku blisko 1/5 wszystkich osób z niepełnosprawnością a wieku do lat 16 to osoby autystyczne lub z zespołem Aspergera. Na świecie autyzm może mieć 5mln osób.
  • W Polsce ok. 30 tys. 29% Polaków sądzi, że autyzmem można się zarazić, 10% uważa, że to kwestia szczepień czy wychowania.

Osoby ze spektrum mogą być uznane za egocentryczne lub przeciwnie, wycofane. Mogą poczuć się niepewnie, zagubione po prostu w pewnym momencie rozmowy.

Zapraszam na mój Instagram, gdzie można znaleźć jeszcze więcej tematów związanych z niepełnosprawnością i samoakceptacją 🙂 instagram.com/comarkaaa

Opracowanie:

Karolina Szylar

Comarkaaa

.

.

Publikacje Rampowiczki Karoliny

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial