W czwartek 25 stycznia 2018r. w Rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie wraz z debatą, na którym został poruszony temat rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Niepełnosprawność – jak żyć. Rodzic w walce z systemem bezwładności.
Prawnikon i Podkarpacka Rada Programowa Kobiet postanowiły pomóc matkom dorosłych niepełnosprawnych dzieci, zorganizowano debatę, w której uczestniczyli również Radni Miasta Rzeszowa.
Podczas spotkania jako pierwszy wystąpił Michał Dydycz, ojciec 14-letniego chłopca z zespołem Aspergera, który opowiadał o trudnościach związanych z edukacją syna oraz o systemie opieki zdrowotnej, z jakim muszą się mierzyć od narodzin do dnia dzisiejszego.
Kolejną mówczynią była Elżbieta Oczoś, matka dwójki autystycznych dzieci, która opisywała system edukacji w Polsce na przykładzie Podkarpacia. Wskazywała na dwa główne problemy – pierwszy to brak bezpłatnych placówek, gdzie po 18 roku życia osoby niepełnosprawne, mogłyby rozwijać swoje umiejętności oraz zainteresowania. Drugim problemem są przywileje dzieci niepełnosprawnych w szkołach, o które niestety rodzic musi się upominać, a czasem nawet wykłócić.
Na sali jako uczestniczka debaty, zasiadła również Marta Niewczas. Poruszyła temat młodzieży oraz zajęć dla dzieci niepełnosprawnych, które mogą być refundowane. Zaznaczyła, że program, który przewiduje refundacje jest nie zmieniany od kilku lat. W Akademii Marty Niewczas dzieci z orzeczeniem niepełnosprawności mogą uczestniczych w zajęciach bezpłatnie. Zaznaczyła, że takich miejsc na Podkarpaciu powinno być znacznie więcej.
Jako kolejna wystąpiła Mieczysława Kawecka – koordynatorka Klubu 80+ przy UTW-UR. Pani Mieczysława swojewystąpienie zaczęła od stwierdzenia „Starość to ogromna niepełnosprawność”. Opisywała działania klubu, oraz jak wielkim wsparciem oraz radością jest dla osób starszych uczestnictwo w takim klubie.
Ostatnim wystąpieniem było połączenie tematyki „Starości i niepełnosprawności”.
W Polsce żyje 46 tysięcy osób, które musiały łączyć pracę zawodową z opieką nad chorym dzieckiem, a po 20 latach pracy przeszły na tzw. emeryturę EWK. Jej wysokość to obecnie 1000 zł brutto. Z takiej kwoty trudno się utrzymać – zaznaczyłą pani Grażyna, mieszkanka Rzeszowa, która samotnie zajmuje się 42-letnim synem. Zgłosiła się o pomoc do Radia Rzeszów i podkreśla, że dziś osoby, które nie pracują i zajmują się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości ponad 1400 złotych.
Postulat kobiet z emeryturami EWK dotyczy wyrównania obydwu rodzajów świadczeń. Fundacja Prawnikon wraz z Podkarpacką Radą Programową Kobiet postanowiły pomóc takim osobom jak pani Grażyna i jej syn. Rodziny z trudną sytuacją finansową mogą się zgłaszać do Fundacji,która uruchomiła subkonto, na które można wpłacać pieniądze na wsparcie dla potrzebujących.
Ostatnim elementem spotkania była debata nt. niepełnosprawności, w której uczestniczyli:
Radny Miasta Rzeszowa – Waldemar Szumny
Matka EWK – Grażyna Guzy
Rodzic – Michał Dydycz
Członkini Zarządu Partii Razem na Podkarpaciu
Prowadząca – Redaktorka Alina Bosak
Wśród tematów, które były poruszane podczas debaty znalazły się: nierówności w prawie dla osób niepełnosprawnych („Pieniądze powinny iść za niepełnosprawnym a nie za opiekunami”); problem opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pobierając zasiłek, nie mogą podejmować pracy; brak osródków dziennych dla osób niepełnosprawnych, aby umożliwić rodzicom pójście do pracy.