Nowa wystawa stała: Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, dostosowana do ON

W Pałacu Opatek – jednym z obiektów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – powstaje nowa wystawa stała: Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939.

Otwarcie wystawy przewidziano na dzień 9 listopada 2018 roku.

W salach na parterze prezentowane będą zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Znajdzie się tu okazała kolekcja broni białej – wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów i lance.

W centralnym miejscu sali ustawiona będzie rzeźba naturalnej wielkości, przedstawiająca trzech kawalerzystów konno, w cwale, nawiązująca do znanych szarż 18. Pułku Ułanów Pomorskich oraz 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, z września 1939 roku.

Dalsza część sali poświęcona będzie historii szkoły i życiu codziennemu w koszarach.

Na ekranie monitora prezentowany będzie film o historii Centrum Wyszkolenia Kawalerii przedstawiający najważniejsze wydarzenia, strukturę organizacyjną i życie codzienne kawalerzysty. W gablotach zaprezentowane będą pamiątki związane bezpośrednio ze szkołą oraz kolekcja oryginalnych odznak pułkowych.

Kolejna strefa sali dedykowana będzie jeździe konnej oraz sportom konnym.

Ta część ekspozycji imitować będzie stajnię. Znajdować się tu będą siodła oraz akcesoria jeździeckie, nagrody i puchary z zawodów sportowych a także repliki umundurowania polowego kawalerzysty. Na ścianach umieszczone będą wydruki wielkoformatowe z wizerunkiem stajni i budową lancy.

Na sali wystawowej na I piętrze, w gablotach wolnostojących, prezentowane będą oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a w gablotach wnękowych kolekcja broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego.

Na wydrukach wielkoformatowych prezentowane będą wizerunki regulaminowego umundurowania kawalerzysty i wyposażenia sakw. Druga strefa tej sali poświęcona będzie zagadnieniom związanym z wszechstronnym wyszkoleniem kawalerzysty. Na siedmiu ekranach, umieszczonych na ścianie, w formie krótkich filmów prezentowane będą zagadnienia związane ze szkoleniem kawaleryjskim (jazda konna i woltyżerka, władanie bronią białą, wychowanie fizyczne, zajęcia teoretyczne, wyszkolenia bojowe, wyszkolenia strzeleckie). W tej części sali w gablotach wnękowych prezentowane będą osobiste pamiątki po kawalerzystach. Przed wejściem do sali znajdować się będzie replika sztandaru Oficerskiej Szkoły Kawalerii, na który ślubowanie składały kolejne roczniki podchorążych Szkoły Podchorążych Kawalerii i Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii.

Wystawa zostanie przystosowana dla osób niepełnosprawnych poprzez przygotowanie traktów dla osób niedowidzących oraz etykiety do odczytywania audiodeskrypcji za pomocą urządzenia Milestone. Filmy montowane będą z napisami w wersji dla niesłyszących.

Otwarcie wystawy przewidziano na dzień 9 listopada 2018 roku.

Realizacja wystawy przebiegać będzie w dwóch etapach, w latach 2017-2018.

Etap pierwszy – w 2017 roku – to przygotowanie stałych elementów aranżacji wystawy obejmujących wykonanie sufitu podwieszanego wraz z montażem szynoprzewodów dla oświetlenia ekspozycji, montaż nowej okładziny podłogowej oraz wykonanie okładziny ściennej wraz z wmontowanymi gablotami wnękowymi.

Drugi etap realizacji wystawy, w 2018 roku, obejmuje wyposażenie wystawy w eksponaty i montaż multimediów.

Odpowiedź do artykułu “Nowa wystawa stała: Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, dostosowana do ON

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial