Nowe programy PFRON

Nowy rok to nowe możliwości. I nowe programy z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Fundusz właśnie uruchomił pakiet programowy Samodzielność- Aktywność- Mobilność. Tworzą go dwa nowe programy Dostępne mieszkanie i Mieszkanie dla Absolwenta. Sprawdź, czy możesz z nich skorzystać.


Dostępne mieszkanie

Program Dostępne mieszkanie  skierowany jest do osób, które mierzą się z barierami architektonicznymi we własnym mieszkaniu lub domu, przez które nie są w stanie go opuścić. Posiadają znaczny stopień niepełnosprawności i poruszają się na wózku. Z programu mogą skorzystać osoby wyłącznie do 65 roku życia. W ramach programu można uzyskać dopłatę do zmiany mieszkania, na takie bez barier architektonicznych. Chodzi o wsparcie głównie tych osób, które utknęły w domach czy blokach bez wind, mieszkające na wysokich piętrach, właściwie skazanych na siedzenie w czterech ścianach. Wniosek o wsparcie można złożyć bez  wychodzenia z domu, przez System Obsługi Wsparcia (SOW) do 31.12.2024 r.


Mieszkanie dla Absolwenta


Program Mieszkanie dla Absolwenta zapewnia dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu, na okres poszukiwania pracy i zatrudnienia. Skierowany jest do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezależnie od typu szkoły, jaką ukończyły. Dofinansowanie może też otrzymać osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, spowodowanym schorzeniami słuchu. O dofinansowanie może starać się osoba, która zakończyła edukację nie później niż 3 lata przed złożeniem wniosku. Maksymalny okres, na jaki może zostać przyznane wsparcie to 36 miesięcy. Wniosek należy złożyć drogą elektroniczną, przez System Obsługi Wsparcia (SOW) do 31.12.2023 r.

Te programy stwarzają szansę na lepsze życie i większą aktywność osób z niepełnosprawnościami. A realizowane są przez samorządy powiatowe.

Szczegóły i maksymalne kwoty wsparcia znajdziesz na oficjalnej stronie Pfronu, https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/

Opracowanie: Małgorzata Muzyka; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial