O niepełnosprawności i seksualności – nowy odcink serii marki Durex i Fundacji Avalon „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”

Fundacja Avalon i projekt Sekson merytorycznie wsparli nowy odcinek z serii publikowanej na YouTubie – „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”. Materiał został wyprodukowany przez markę Durex i Abstra. Premiera odcinka poświęconego seksualności i życiu intymnemu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności odbyła się 29 lipca.

Seks bez tematów tabu

Według badań opracowanych na zlecenie marki Durex, 59 procent Polaków nie jest w pełni zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Żeby zapewnić przestrzeń do swobodnej rozmowy o seksie, bez tematów tabu powstał kanał „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”. W każdym z odcinków podejmowane są tematy dotyczące życia seksualnego, a prowadząca psychoseksuolog Beata Bianca Kotoro udziela wskazówek oraz podpowiada, jak czerpać przyjemność z seksu i poprawiać relacje w związkach. Z kolei z badania Fundacji Avalon, przeprowadzonych wśród osób z niepełnosprawnością, wynika, że ponad jedna trzecia ankietowanych doświadczyła sytuacji, w której ktoś powiedział albo dał wyraźnie do zrozumienia, że w związku z niepełnosprawnością temat seksu i seksualności ich nie dotyczy.
Na tym podłożu doszło do współpracy mającej na celu obalanie stereotypów i szerzenie wiedzy na tematy związane z intymnością OzN oraz zmianę percepcji osób doświadczających niepełnosprawności – jako atrakcyjnych partnerów, z którymi można budować trwały i wartościowy związek.

Niepełnosprawność nie gra roli

W najnowszym odcinku pt. Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością, poruszono tematykę życia intymnego osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opiekę merytoryczną nad odcinkiem objął prowadzony przez Fundację Avalon, projekt Sekson, propagujący wiedzę z obszaru seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie potrzeb i barier, z jakimi na co dzień borykają się OzN.
Seksualność jest częścią każdego człowieka. Potrzeby bliskości, budowania relacji i związków, a także te fizyczne – seksualne, to kwestie indywidualne i nie są one zależne od poziomu sprawności. – mówi Żaneta Krysiak, specjalistka projektu Sekson Fundacji Avalon.
Jeśli osoba z niepełnosprawnością potrzebuje pomocy w codziennych aktywnościach, przy wchodzeniu i wychodzeniu z auta, ubieraniu, jedzeniu, przy potrzebach fizjologicznych bardzo często patrzymy na nią jak na dziecko i odmawiamy jej seksualności – mówię temu stanowcze nie. – Beata Bianca Kotoro,psychoseksuolog i prowadząca odcinek.

Wsparcie merytoryczne odcinka

W odcinku głos zabrała Żaneta Krysiak, specjalistka projektu Sekson, a nad merytoryką materiału pracowali eksperci z projektu, który od dwóch lat propaguje rzetelną wiedzę w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową.


W odcinku można zobaczyć również Rafała Gęburę, prowadzącego „7 metrów pod ziemią”, czyli internetowe wywiady o tematyce społecznej, a także Julię Zakrocką i Mateusza Kulpę, parę tworzącą szczęśliwy związek, w którym niepełnosprawność Julki nie gra roli.

Wzięliśmy udział w tym odcinku, ponieważ chcemy normalizować związki osób z niepełnosprawnościami. Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami zakochują się, wchodzą w związki, które są tak samo wartościowe, jak wszystkie inne. – mówi Julia Zakrocka, bohaterka odcinka, która od półtora roku tworzy udany związek ze swoim partnerem Mateuszem Kulpą.


Materiał Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością można obejrzeć na kanale YouTube „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane” – W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane – YouTube


W razie wszelkich pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Odpowiedź do artykułu “O niepełnosprawności i seksualności – nowy odcink serii marki Durex i Fundacji Avalon „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”

  1. Grzegorz_72

    Bardzo istotna sprawa. Wiele osób nie widzi w nas niepełnosprawnych – człowieka z krwi i kości – niepełnosprawność przysłania człowieka. Człowieka który kocha i chce, potrzebuje być kochanym – chodzi też o aspekt fizyczny, cielesny. można by na ten temat sporo pisać, ale sadze że ci co wiedza rozumieją nie potrzebują więcej.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Czcionka
Kontrast