O niepełnosprawności i seksualności – nowy odcink serii marki Durex i Fundacji Avalon „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”

Fundacja Avalon i projekt Sekson merytorycznie wsparli nowy odcinek z serii publikowanej na YouTubie – „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”. Materiał został wyprodukowany przez markę Durex i Abstra. Premiera odcinka poświęconego seksualności i życiu intymnemu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności odbyła się 29 lipca.

Seks bez tematów tabu

Według badań opracowanych na zlecenie marki Durex, 59 procent Polaków nie jest w pełni zadowolonych ze swojego życia seksualnego. Żeby zapewnić przestrzeń do swobodnej rozmowy o seksie, bez tematów tabu powstał kanał „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”. W każdym z odcinków podejmowane są tematy dotyczące życia seksualnego, a prowadząca psychoseksuolog Beata Bianca Kotoro udziela wskazówek oraz podpowiada, jak czerpać przyjemność z seksu i poprawiać relacje w związkach. Z kolei z badania Fundacji Avalon, przeprowadzonych wśród osób z niepełnosprawnością, wynika, że ponad jedna trzecia ankietowanych doświadczyła sytuacji, w której ktoś powiedział albo dał wyraźnie do zrozumienia, że w związku z niepełnosprawnością temat seksu i seksualności ich nie dotyczy.
Na tym podłożu doszło do współpracy mającej na celu obalanie stereotypów i szerzenie wiedzy na tematy związane z intymnością OzN oraz zmianę percepcji osób doświadczających niepełnosprawności – jako atrakcyjnych partnerów, z którymi można budować trwały i wartościowy związek.

Niepełnosprawność nie gra roli

W najnowszym odcinku pt. Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością, poruszono tematykę życia intymnego osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opiekę merytoryczną nad odcinkiem objął prowadzony przez Fundację Avalon, projekt Sekson, propagujący wiedzę z obszaru seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. Celem projektu jest zwiększenie świadomości w zakresie potrzeb i barier, z jakimi na co dzień borykają się OzN.
Seksualność jest częścią każdego człowieka. Potrzeby bliskości, budowania relacji i związków, a także te fizyczne – seksualne, to kwestie indywidualne i nie są one zależne od poziomu sprawności. – mówi Żaneta Krysiak, specjalistka projektu Sekson Fundacji Avalon.
Jeśli osoba z niepełnosprawnością potrzebuje pomocy w codziennych aktywnościach, przy wchodzeniu i wychodzeniu z auta, ubieraniu, jedzeniu, przy potrzebach fizjologicznych bardzo często patrzymy na nią jak na dziecko i odmawiamy jej seksualności – mówię temu stanowcze nie. – Beata Bianca Kotoro,psychoseksuolog i prowadząca odcinek.

Wsparcie merytoryczne odcinka

W odcinku głos zabrała Żaneta Krysiak, specjalistka projektu Sekson, a nad merytoryką materiału pracowali eksperci z projektu, który od dwóch lat propaguje rzetelną wiedzę w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową.


W odcinku można zobaczyć również Rafała Gęburę, prowadzącego „7 metrów pod ziemią”, czyli internetowe wywiady o tematyce społecznej, a także Julię Zakrocką i Mateusza Kulpę, parę tworzącą szczęśliwy związek, w którym niepełnosprawność Julki nie gra roli.

Wzięliśmy udział w tym odcinku, ponieważ chcemy normalizować związki osób z niepełnosprawnościami. Chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami zakochują się, wchodzą w związki, które są tak samo wartościowe, jak wszystkie inne. – mówi Julia Zakrocka, bohaterka odcinka, która od półtora roku tworzy udany związek ze swoim partnerem Mateuszem Kulpą.


Materiał Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością można obejrzeć na kanale YouTube „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane” – W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane – YouTube


W razie wszelkich pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Odpowiedź do artykułu “O niepełnosprawności i seksualności – nowy odcink serii marki Durex i Fundacji Avalon „W ŁÓŻKU. Rozmowy dopasowane”

  1. Grzegorz_72

    Bardzo istotna sprawa. Wiele osób nie widzi w nas niepełnosprawnych – człowieka z krwi i kości – niepełnosprawność przysłania człowieka. Człowieka który kocha i chce, potrzebuje być kochanym – chodzi też o aspekt fizyczny, cielesny. można by na ten temat sporo pisać, ale sadze że ci co wiedza rozumieją nie potrzebują więcej.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial