Obowiązki dziecka w domu względem wieku

Od kiedy dziecko powinno posiadać obowiązki domowe i w jakim obszarze dziecko może wykonywać codziennie czynności. Pamiętajmy, że wyręczanie naszych dzieci nawet w najmniejszych codziennych czynnościach, bo zrobimy to szybciej, lepiej, nie uczy ich zaradności. Dlatego warto już od malucha wprowadzać pewne czynności, aby dziecko miało zakodowane, że każdy w swoim życiu posiada obowiązku i jest za coś odpowiedzialny.

Dziecko w wieku 3 lat może: zbierać po sobie zabawki, ubierać się, myć zęby i ręce, włożyć brudne ciuchy do kosza  na pranie, w przypadku zwierząt w domu, pomóc w ich karmieniu.

4-ro, 5-cio latki: posłanie łóżka, posprzątać po jedzeniu, ścierać kurze na określonej wysokości, pomagać w wypakowywaniu zakupów z siatek.

W wieku od 6 do 8 lat dziecko może posiadać więcej obowiązków: składanie prania, podlewanie kwiatków, pomoc w ogrodzie, wkładać i wyciągać naczynia ze zmywarki.

Między 9 a 11 rokiem życia dziecko może już: pójść do pobliskiego sklepu po kilka rzeczy do domu, wyrzucać śmieci, odkurzać, pomagać w przygotowaniu obiadu, dziecko w tym wieku powinno samo się budzić do szkoły po zadzwonieniu budzika.

Powyżej 12 lat oprócz dotychczasowych obowiązków, dziecko może opiekować się młodszym rodzeństwem, sprzątać kuchnie lub łazienkę, a także pomóc w umyciu samochodu.

 

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial