Paraolimpijczycy złożyli ślubowanie

Sprtowcy i trenerzy, którzy wkrótce wylecą na paraolimpiadę do Rio 31 sierpnia odebrali nominacje do reprezentacji Polski na XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie oraz złożyli w Warszawie ślubowanie. Każdy członek reprezentacji po odebraniu nominacji składał podpis na fladze Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Na XV igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, które odbędą się w dn. 7-18 września, Polskę reprezentować będzie 97 zawodników, w tym 91 osób z niepełnosprawnością (plus 4 pilotów i 2 przewodników). 

Dotychczas Polacy zdobyli podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich 692 medale.

W Rio de Janeiro biało-czerwoni wystąpią w 13 spośród 22 dyscyplin, jakie są w programie XV igrzysk. Dwie nowe to kajakarstwo i triathlon.

Funkcję chorążego sprawować będzie 41-letni Rafał Wilk, zdobywca dwóch złotych medali w Londynie w kolarstwie szosowym na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike). 

Przyrzeczenie w imieniu wszystkich zawodników złożyła pochodząca z Suwałk 27-letnia Joanna Mendak, niedowidząca pływaczka, zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich (w tym trzech złotych) w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). W imieniu osób współpracujących ze sportowcami z polskiej ekipy przyrzeczenie złożył Marek Marucha, trener reprezentacji Polski w strzelectwie.

Minister Bańka podkreślił, że medaliści otrzymają nagrody finansowe w identycznych wysokościach, jak sportowcy. W Rio de Janeiro rywalizować będzie przez 11 dni ok. 4300 zawodników ze 175 krajów.

Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się na Stadionie Olimpijskim 7 września. Polscy sportowcy udadzą się do Brazylii w kilku grupach – dwie odlecą w środę, następne 1 i 6 września.

http://sport.tvp.pl/

http://www.niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial