Pogórze Strzyżowskie

Pogórze Strzyżowskie to świetny rejon na krótki górski wypad z okolic Rzeszowa, gdy brakuje czasu na dłuższe wyprawy. Szczególnie urokliwe jest pasmo Klonowej Góry , w którym można juz poczuć górski klimat. Do najważniejszych wierzchołków pasma można zaliczyć Bardo (534 m n.p.m.) – najwyższe na Pogórzu Strzyżowskim oraz Chełm (528 m n.p.m.), który ma ciekawą historię.

Na górę Chełm można wyjść szlakiem ze Stępiny, położonej w pobliżu Wiśniowej. Sama Stępina znana jest z zespołu fortyfikacji poniemieckich, będących kwaterą Hitlera. W kwaterze tej Hitler ponoć spotkał się z Mussolinim w 1941 roku. W samym centrum rzuca sie w oczy betonowy schron o długości 383 metrów wybudowany z przeznaczeniem dla pociągu sztabowego. W okolicy rozmieszczone są również bunkry i schrony bojowe.

Rezerwat „Góra Chełm” obejmuje obszar 155ha. Góra Chełm była miejscem pradawnego kultu pogańskiego, bowiem jeszcze wśród Słowian krążyły legendy o tym, że jest to miejsce, gdzie zamieszkuje król węży. Jeszcze nie tak dawno nieliczni mieszkańcy uważali, że w trakcie przesilenia wiosennego i jesiennego, w pochmurne i mgliste dni lepiej nie zapuszczać sie głęboko w las, ponieważ można napotkać stwora pół-człowieka pół- wąża, który hipnotyzował wzrokiem swe ofiary.

Po przyjęciu chrześcijaństwa zakon cystersów wybudował na wierzchołku kościół aby wypędzić owego stwora. W kościele odbywały się nieustannie niedzielne msze, przybywali pątnicy z różnych stron, jednak kościół w niewyjaśniony sposób zniknął. W pobliżu dawnego kościółka wybudowano kaplicę. Obok kaplicy rośnie 900 letnia lipa, z którą również związana jest legenda (warto przeczytać tablice informacyjną na załączonym zdjęciu).

W Wiśniowej warto również przejść na drugą stronę Wisłoka, podążając niebieskim szlakiem na Pasmo Jazowej. Szlakiem tym można dojść aż do zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu oraz rezerwatu „Prządki”, aby podziwiać piękne skały z piaskowca. Szlak jednak jest długi i aby obejrzeć inne formacje z piaskowca wystarczy dojść do rezerwatu „Herby”, który znajduje się na początku Pasma Jazowej. Największą kilkumetrowa skałą jest Wysoki Kamień.

Opisane miejsca można zwiedzić podczas jednej wyprawy. Mimo że bardzo blisko Rzeszowa, po powrocie czuje się, że było się w górach…

Fot.: Tomasz Kudasik

więcej na:  tomaszkudasik.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial