27 tys. osób, które wystartowały w Poland Business Run 2019, ma powód do dumy. Fundacja organizująca charytatywną sztafetę podała oficjalne wyniki tegorocznego biegu – pomoc trafi aż do 94 z niepełnosprawnością ruchową. To o 30 więcej niż wcześniej zakładano. Dofinansowania obejmą protezy kończyn, sprzęt ortopedyczny i medyczny, a także rehabilitację.
W środę, 11 grudnia, Fundacja Poland Business Run podsumowała kolejny rok pracy podczas uroczystej gali finałowej w Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podziękowano władzom miast i instytucji, które co roku goszczą charytatywną sztafetę, sponsorom i organizatorom biegu, a także organizacjom i firmom, które wspierają Fundację i jej podopiecznych na różnych polach.
– Trudno uwierzyć, że kolejny rok i kolejny Poland Business Run już za nami. Ogromnie się cieszę, że znów możemy Państwu pokazać naprawdę imponujące liczby: wspólnie zdołaliśmy pomóc aż 94 osobom z całej Polski, którym dofinansowaliśmy 41 protez kończyn, 63 turnusy rehabilitacyjne oraz 14 sztuk sprzętu ortopedycznego – wyliczała Agnieszka Pleti, prezes Fundacji. – Cieszymy się, że z roku na rok udaje nam się gromadzić wokół siebie coraz więcej firm i biegaczy chcących razem z nami pomagać – dodała.
Najlepszym dowodem na realny wymiar niesionej pomocy była obecność na gali beneficjentów biegu, którzy o własnych nogach (i protezach) wyszli na scenę, by podziękować zaproszonym gościom.
– Amputację przeszedłem w lutym tego roku na skutek wypadku w pracy. Dzięki pomocy Fundacji otrzymałem protezę, a także turnus rehabilitacyjny, podczas którego nauczyłem się ponownie chodzić. Jest grudzień, a ja stoję przed Państwem i już mogę powiedzieć, że biorę udział w projekcie Fundacji pod nazwą Trenerzy Wsparcia. Po niezbędnych szkoleniach będę mógł pomagać innym osobom po amputacji i na swoim przykładzie pokazać, że da się żyć bez nogi. Dziękuję za tę szansę – mówił podczas gali beneficjent Kraków Business Run 2019 Dominik Skalski.
Wśród beneficjentów biznesowej sztafety nie zabrakło także sportowców. W Krakowie pojawił się Piotr Kąkol, który trenuje rzuty lekkoatletyczne w kadrze Polski.
– Wzruszenie i uczucia towarzyszące mi, gdy stoję tu przed Państwem, mógłbym porównać do pierwszego występu w barwach naszej reprezentacji. To dzięki Wam i dzięki biegaczom mam nową protezę, która otwiera przede mną nowe sportowe możliwości. Mam nadzieję, że wykorzystam je jak najlepiej w przyszłym roku podczas Paraolimpiady w Tokio – komentował beneficjent biegu Poznań Business Run 2019.
Gala była także szansą na pokazanie innych inicjatyw Fundacji, które nie są tak znane szerszej publiczności jak bieg Poland Business Run. Powołane przez organizację i działające już od roku w Krakowie Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, specjalizujące się w pomocy osobom po amputacji, przyjęło już ponad pół tysiąca pacjentów. Ze specjalnych turnusów z nauką chodu o protezie skorzystały 63 osoby z całej Polski, głównie beneficjenci ubiegłorocznej sztafety biznesowej.
Fundacja zorganizowała także zimowe i letnie obozy sportowe i integracyjne dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu. W tym roku rozpoczęła też nowy projekt aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, na który pozyskała grant od korporacji State Street.
Uroczystą galę Poland Business Run poprowadziła Magdalena Miśka Jackowska. Spotkanie uświetnił występ Agi Zaryan, wokalistki jazzowej, która podbija serca publiczności, koncertując na całym świecie. Towarzyszył jej Michał Tokaj, wybitny pianista i kompozytor, dwukrotny laureat nagrody Fryderyk.
Kolejny bieg Poland Business Run odbędzie się 6 września 2020. Więcej informacji o inicjatywach Fundacji, a także Raport Roczny organizacji znaleźć można na stronie: www.polandbusinessrun.pl.
Informacja prasowa