Losy Polski i Niemiec splatają się od tysięcy lat. Choć historia nie zawsze była dla nas łaskawa, dziś Niemcy to jeden z naszych najlepszych partnerów handlowych i dobry sąsiad. Wielu naszych rodaków decyduje się na przeniesienie za Odrę. Motywacją najczęściej jest lepsza praca i wyższe zarobki. Szacuje się, że polskich emigrantów zarobkowych za Odrą jest prawie milion. Co warto wiedzieć o Polonii w Niemczech?
Ilu Polaków pracuje w Niemczech?
Masowa emigracja Polaków do Niemiec rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. Szacuje się, że w tym czasie z kraju wyjechało ponad milion osób, a dla wielu nowym domem stały się Niemcy. W praktyce więc duża część obecnej Polonii w Niemczech to peerelowscy emigranci, ich dzieci oraz wnuki, które zdecydowały się pozostać za Odrą. Drugą część Polonii stanowią młode osoby, które do Niemiec zdecydowały się wyjechać dopiero po otwarciu granic strefy Schengen.
Według niemieckich danych rządowych, pod koniec 2020 roku w Niemczech mieszkało 866 690 Polaków. Osób polskiego pochodzenia może być jednak o wiele więcej, ponieważ wiele posiada również niemieckie obywatelstwo. Liczby te wskazują, że Polacy za Odrą są drugą najliczniejszą grupą w Niemczech – pierwsze miejsce należy do Turków.
Tak duża liczba Polaków w Niemczech sprawia, że za Odrą łatwiej się zaaklimatyzować, znaleźć polskich znajomych czy uzyskać pomoc rodaków. Polacy mieszkający i pracujący w Niemczech uwagami, spostrzeżeniami i poradami wymieniają się na licznych forach i grupach na social mediach.
Dlaczego Polacy emigrują do Niemiec?
Polaków do wyjazdu za zachodnią granicę zachęcają przede wszystkim względy finansowe. Niemcy proponują wysoki poziom życia, atrakcyjne zarobki, a także liczne benefity takie jak zasiłek na dzieci Kinergeld. Podejmując nawet najprostsze prace, za Odrą można zarobić o wiele więcej niż w Polsce. Nic w tym dziwnego, bowiem Niemcy to jeden z najbogatszych krajów świata. Rynek pracy tego państwa stale potrzebuje nowych pracowników. Polacy w Niemczech podejmują się zarówno prostych prac, jak i tych wymagających specjalistycznych kwalifikacji.
Jednym z najpopularniejszych zajęć jest opieka nad osobami starszymi. Polki i Polacy zatrudnienia w opiece nie szukają jednak na własną rękę, ale zaglądają na https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, gdzie znajdą oferty z zamieszkaniem, wyżywieniem, ubezpieczeniem i legalną umową. Na pracę przez agencje decydują się też kierowcy, pracownicy produkcji, elektrycy, budowlańcy, dekarze, pracownicy sezonowi itp. Pomoc pośrednika jest wygodnym sposobem na ominięcie formalności związanych z wyjazdem oraz zadomowieniem się w nowym kraju.
Artykuł sponsorowany