Pomarańczowa Siła dotarła do Siemiatycz. Fantastyczna sportowa zabawa finalistów projektu

W miniony czwartek 27. maja uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach mieli okazję wziąć udział w zajęciach sportowych organizowanych w ramach projektu Pomarańczowa Siła. Wizyta ambasadorów i przedstawicieli Fundacji ING Dzieciom oraz wspólna sportowa zabawa były nagrodą za zaangażowanie oraz współtworzenie projektu przez siemiatycką placówkę. Pomarańczowa Siła to program, w którym wspólnie bawiły się szkoły jak i kluby sportowe pracujące z dziećmi z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ta ma charakter integracyjny, a jej celem jest zachęcenie uczniów do uprawiania sportu. Gościem specjalnym, który odwiedził młodzież w Siemiatyczach, był Przemysław Świercz – kapitan reprezentacji Polski w amp futbolu, którego w przeprowadzeniu sportowej „lekcji” wspierał Mateusz Krzyszkowski, zawodnik blind footballu. Uczestnicy programu pokazali, że sport to świetna zabawa, która nie zna granic.

Pomarańczowa Siła to dobra zabawa, w której organizatorzy zachęcają dzieci z niepełnosprawnościami do uprawiania sportu. Program składał się z pięciu rund, które odbyły się jesienią 2020 roku. Wszystkie placówki, które zdecydowały się na udział w programie, otrzymały sprzęt sportowy, a finaliści mają okazję przeżyć spotkanie oraz wspólny trening z ambasadorami fundacji. Obecnie, w obliczu luzowania pandemicznych restrykcji, Pomarańczowa Siła ma możliwość odwiedzenia zwycięzców.

– W Polsce sport osób z niepełnosprawnością kojarzony jest głównie z rehabilitacją. Jest to oczywiście istotne, ale w Pomarańczowej Sile pokazujemy, że sport to także świetna zabawa i możliwość przełamywania barier. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy widzieć uśmiech na twarzach dzieci. Jesteśmy także pełni podziwu dla ich zaangażowania i kreatywności jaką się wykazują. –– mówiła Agata Tomaszewska, Prezeska Zarządu Fundacji ING Dzieciom.

Sportowa zabawa dla każdego

Uczniowie szkoły w Siemiatyczach z entuzjazmem przywitali zespół Pomarańczowej Siły. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z ambasadorami. Przemysław Świercz – kapitan reprezentacji Polski w amp futbolu, czyli piłce nożnej dla osób po amputacji lub z wadą kończyny, przywitał uczniów oraz podziękował im za zaangażowanie w program. Wraz ze współprowadzącym czwartkowe zajęcia Mateuszem Krzyszkowskim podzielili się swoimi sportowymi historiami oraz opowiedzieli, dlaczego to właśnie sport jest uniwersalną dziedziną życia, dostępną dla każdego. Następnie wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z „Kodeksem Bezpiecznego Sportowca”, czyli zasadami zachowania podczas wydarzeń sportowych rozgrywanych w czasie pandemii. Kodeks został także wręczony przedstawicielom placówki.
– Jestem pod wrażeniem całej Pomarańczowej Siły, nie tylko dzisiejszego spotkania. Dzieciaki są przeszczęśliwe, a cały program charakteryzuje duża kreatywność i aktywność. Wspólna sportowa zabawa nie tylko wspiera rozwój naszych dzieci, ale przede wszystkim to dla nich radość i szczęście. Dzisiejsza lekcja, która była nagrodą za starania w ubiegłych miesiącach, jest wspaniałym zwieńczeniem akcji. Na pewno w przyszłości chętnie znów weźmiemy w niej udział – podkreślała Urszula Obrycka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach.


Po przedstawieniu zasad bezpiecznego uprawiania sportu jak i garści anegdot, którymi podzielili się prowadzący spotkanie, nadszedł czas na sportową zabawę. Uczniowie wspólnie z opiekunami oraz przedstawicielami Pomarańczowej Siły bawili się na sportowych stacjach, w ramach których spróbowali swoich sił w różnych dyscyplinach. Cała zabawa oczywiście odbyła się przy zachowaniu ścisłych zasad bezpieczeństwa.

– Dziękuję Fundacji ING Dzieciom za zaproszenie, cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak fantastycznym programie. Ja, jako zawodnik amp futbolu wiem, że początki nigdy nie są łatwe. Lecz jeśli ma się pasję, nie ma rzeczy niemożliwych. Determinacją i zaangażowaniem można osiągnąć bardzo wiele. Uczniowie z Siemiatycz pokazali, że mimo przeciwności losu chcą się rozwijać i bawić na sportowo. To fantastyczna postawa. – zaznaczył Przemysław Świercz – kapitan reprezentacji w AMP Futbolu

To nie koniec sportowych emocji z Pomarańczową Siłą Sportowa lekcja w Zespole Szkół Specjalnych była czwartą, która odbyła się z udziałem finalistów programu Pomarańczowa Siła. Przedstawiciele fundacji wraz z ambasadorami już niedługo odwiedzą kolejną szkołę, która wykazała się wyjątkowym zaangażowaniem. W najbliższy poniedziałek Pomarańczowa Siła będzie inspirować młodzież w Puławach.

– Wydarzenie w Siemiatyczach podsumowało kolejną rundę olimpijskiej edycji Pomarańczowej Siły. Cieszymy się, że za sprawą programu organizowanego przez Fundację ING Dzieciom uczniowie z całej Polski mają okazję spróbować swoich sił w sporcie oraz poznać inspirujących sportowych bohaterów –stwierdza Agata Tomaszewska.
Więcej informacji o Pomarańczowej Sile można znaleźć na stronie internetowej Fundacji ING Dzieciom: pomaranczowasila.pl, a także na Facebooku (facebook.com/FundacjaINGDzieciom) i Instagramie (instagram.com/fundacjaingdzieciom/).

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial