Powstanie poradnia dla osób z autyzmem

To już pewne. W tym roku powstanie w Elblągu poradnia dla osób z autyzmem, o którą od dawna zabiegała Jadwiga Król radna sejmiku warmińsko–mazurskiego. To budująca informacja szczególnie dla rodziców, którzy do tej pory, aby skorzystać z terapii musieli jeździć do poradni aż do Gdańska lub Olsztyna – informuje portal Razem z Tobą.

W listopadzie 2016 r., 60–osobowa grupa rodziców zwróciła się do niej z pisemną prośbą o interwencję w Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie utworzenia w naszym mieście poradni dla osób z autyzmem.

 

– Z każdym rokiem rośnie częstotliwość występowania autyzmu w populacji. Coraz więcej dzieci wymaga wczesnego postawienia diagnozy i rozpoczęcia terapii. Tymczasem w Elblągu brak jest poradni,w której dzieci z zaburzeniami autyzmu i ich opiekunowie mogliby otrzymać kompleksową, specjalistyczną pomoc.W celu postawienia diagnozy muszą jeździć do poradni w Olsztynie lub Gdańsku. To bardzo wyczerpujące i niestety kosztowne. Termin oczekiwania na wizytę to nawet kilkanaście tygodni, aby postawić diagnozę takich wizyt potrzeba kilku. Często z tego powodu rodzice odraczają lub rezygnują z leczenia a przecież każdy dzień bez terapii, to mniejsza szansa na samodzielność – tłumaczy Jadwiga Król, która od wielu lat aktywnie angażuje się w sprawy osób niepełnosprawnych.

 

Z pismem od rodziców radna zwróciła się do dyrektora warmińsko–mazurskiego oddziału NFZ, Andrzeja Zakrzewskiego z prośbą o zabezpieczenie środków na ten cel. 19 grudnia otrzymała odpowiedź, w której czytamy, że „wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów z miasta Elbląga i okolic w tym roku zostanie zaplanowane w lipcu postępowanie konkursowe na realizację świadczeń dla osób z autyzmem lub innymi całościowymi zaburzeniami rozwoju na terenie Elbląga”.

 

– Taka poradnia w naszym mieście jest bardzo potrzebna, gdyż jest coraz więcej dzieci z autyzmem. W Gdańsku czy Olsztynie na terapię niektórzy rodzice czekają nawet rok. Mam nadzieję, że w ośrodku znajdą również wparcie psychologiczne nie tylko dzieci, ale także także rodzice dzieci autystycznych, bowiem oni również takiej pomocy potrzebują. Niektóre przypadki autyzmu są trudne do zdiagnozowania, dlatego uważam, że dobrze gdyby w nowo powstałej placówce znalazło się więcej lekarzy–specjalistów – dopowiada Pani Ela, mama 11–letniej Juli, chorującej na autyzm.

 

Konkurs zostanie ogłoszony w lipcu, więc jest szansa, że otwarcie poradni nastąpi już we wrześniu, gdyż placówka posiada już przystosowane zaplecze lokalowe. W jakiej kwocie będzie to dofinansowanie z NFZ, na razie nie wiadomo.

 

Docelowo w poradni opieką objętych zostałoby 40 z zaburzeniami za spektrum autyzmu. W planach ośrodek ma udzielanie porad lekarskich i porad zespołu specjalistów oraz realizowanie programów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla osób z autyzmem. W poradni będą pracowali: lekarz specjalista psychiatrii, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci. W zależności od potrzeb pacjenci będą korzystali z różnorodnych terapii indywidualnych lub grupowych, np. integracji sensorycznej, doświadczania świata, metody krakowskiej, treningu umiejętności społecznych czy metoda Weroniki Sherborne.

 

Więcej na: http://www.razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek&nrartyk=15009

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial