Praca a niepełnosprawność

Każdy z nas wie, że praca w życiu jest potrzebna chociażby po to, aby być w stanie poradzić sobie finansowo. Pomaga również poznawać nowych ludzi, zdobywać doświadczenie i rozwijać się.

Praca – Moje doświadczenia

Moje doświadczenia jeśli chodzi o pracę nie są zbyt duże. Dopiero niedawno zaczęłam samodzielne życie, jednak wiem już coś na ten temat. Więc może na początek zadajmy sobie pytanie czy ktoś z nas nie miał problemu ze znalezieniem pracy? Myślę, że większość z nas. My jako osoby z niepełnosprawnością mamy jeszcze bardziej pod górkę, ponieważ albo wymagają do nas samodzielnego dojazdu. Niestety takich barier jest więcej i nie każdy z nas ma możliwości. Jeśli już szukamy pracy zdalnej wymagają od nas wielu lat doświadczenia lub dużych umiejętności. Nie każdy z nas mieszka też samodzielnie aby pracować np. na infolinii lub jako telemarketer( a takich ofert jest najwięcej).

Są też Zakłady Aktywności Zawodowej które oferują pracę osobą niepełnosprawnym, jednak miejsca w takich zakładach są ograniczone i trzeba czekać na to aż jakieś się zwolni . Można też szukać pomocy w fundacjach, które zatrudniają osoby niepełnosprawne na staże – jednak są one tylko na określony czas. Po zrealizowanym stażu znowu trzeba szukać zatrudnienia.

Wnioski

Znalezienie pracy nie jest niemożliwe, wszystko zależy też od naszej sprawności fizycznej, rodzaju niepełnosprawności i stopnia zaawansowania choroby oraz preferencji. Ważne jest też to aby robić coś w czym jesteśmy dobrzy, z czym damy sobie radę i co przynosi nam satysfakcję.

Artykuł zrealizowany podczas stażu w ramach projektu „Aktywny Start” współfinansowanego ze Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial