Prezydent za absolutną ochroną życia niepełnosprawnych dzieci poczętych

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w czwartek, że jest za "absolutną" ochroną życia niepełnosprawnych dzieci poczętych. Zwrócił jednak uwagę, że są też przypadki dzieci niezdolnych do życia po urodzeniu, więc ewentualna ochrona prawna powinna być "jak najlepsza, ale rozsądna". 

"Uważam, że dzieci niepełnosprawne, także te dzieci poczęte, muszą być absolutnie chronione i co do tego nie mam wątpliwości, że to jest niedoskonałość, która występuje obecnie w tym systemie" – powiedział prezydent w czwartek 2 lutego wieczorem w programie "Warto rozmawiać" w TVP1. 

"Pytanie – czy ta niedoskonałość może być usunięta wyłącznie poprzez działania ministra zdrowia, czy też musi być usunięta poprzez wyraźny zapis ustawy w tym zakresie" – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że jest przeciwnikiem tzw. aborcji eugenicznej. "Jestem zwolennikiem tego, aby była ona niedozwolona" – podkreślił Duda. 

Zwrócił jednak uwagę, że są przypadki ciąż takich, gdzie dziecko nie jest w stanie po urodzeniu żyć samodzielnie. "To jest zupełnie inna sprawa, one (te przypadki) są złożone od strony medycznej. To jest trudne do opisania tak, żeby to było dokładnie uregulowane i tutaj muszą – uważam – zająć się tym stanowczo eksperci. Taka jest moja opinia. To również jest kwestia tego, w jaki sposób lekarze będą tutaj wskazywali jakie zapisy powinny być tak, aby ta ochrona była jak najlepsza, a jednocześnie, aby była rozsądna" – zaznaczył prezydent. 

Jak dodał, dzieci dotknięte jakąś niepełnosprawnością, które mają możliwość samodzielnego życia, mają do niego prawo. "Są takimi samymi ludźmi jak my" – mówił Duda. 

Prezydent zadeklarował, że jest absolutnym przeciwnikiem karania kobiet za przerwanie ciąży. "Jestem absolutnym przeciwnikiem tego, żeby kobiety były karane – kobieta, która jest w takiej sytuacji, znajduje się w sytuacji szczególnej. Bardzo często zdarzają się tam różnego rodzaju presje i bardzo ciężko jest to ocenić. W związku z czym zostawiłbym tę sprawę, chodzi o ochronę życia dzieci, a nie o to, żeby karać kobiety" – podkreślił. 
 

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial