Przełom w dostępie do wsparcia: jak psychoterapia online zmienia oblicze opieki zdrowotnej?

Nie tylko świat metod leczenia schorzeń ciała się zmienia. Również sposoby terapii zaburzeń sfery emocjonalnej przeobrażają się – sesje z gabinetu przenoszą się do świata online. I to bez szkody dla ich skuteczności. Wręcz przeciwnie! Psychoterapia online okazuje się skuteczniejsza niż jej tradycyjny odpowiednik. Ponadto pozwala dotrzeć do szerszego grona potrzebujących.

Dlaczego potrzebujący wsparcia psychologa niechętnie z niego korzystają?

Aż 26,46% populacji w Polsce zmagało się na którymś etapie życia z zaburzeniem natury psychicznej. Jednocześnie ze specjalistycznego wsparcia skorzystało zaledwie 14,9% kobiet i 11,1% mężczyzn.

To wyniki płynące z badań EZOP II z lat 2017 – 2021. Jaka jest przyczyna rezygnacji z leczenia schorzeń emocjonalnych przez osoby, które tak bardzo tego potrzebują?

Jednym z powodów jest negatywna opinia społeczeństwa na temat lecznictwa psychiatrycznego. Wspomniane wyżej badania jasno pokazują, że aż 52,3% Polaków w razie problemów psychicznych u kogoś bliskiego nie sięgnie po pomoc psychiatry lub psychologa, lecz po wsparcie innego lekarza, kogoś z rodziny lub przyjaciół, księdza, a nawet bioenergoterapeuty. Natomiast 5,4% zignorowałoby wołanie o pomoc i nie szukałoby pomocy nigdzie.

Dużym wyzwaniem w wielu przypadkach jest dotarcie do gabinetu na umówioną sesję. Rodzice małych dzieci czy osoby opiekujące się niesprawnymi w pełni członkami rodziny nie tylko muszą znaleźć w harmonogramie odpowiednią porę na spotkanie, ale też zorganizować pomoc w domu na czas swojej nieobecności.

Podobnie osoby mieszkające w małych miejscowościach, pracujące zmianowo czy bardzo często podróżujące mają ograniczone możliwości odbywania regularnych sesji w trybie stacjonarnym.

Dlaczego psychoterapia online tak szybko zyskuje na popularności?

Tradycyjne sesje z psychologiem odbywają się w gabinecie. Dla wielu osób już sama obecność w obcej przestrzeni i konieczność opowiadania o intymnych kwestiach obcej osobie są wystarczająco obciążające, aby zrezygnować z tej formy wsparcia. Na nic się zdają wyjaśnienia, że specjalista nigdy nie ocenia problemów, z którymi przychodzi pacjent ani też nie zmusza do zwierzeń. Niestety stres, wstyd i wrażenie braku kontroli okazują się niekiedy paraliżujące. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na korzystanie z sesji przez internet, które prowadzi psychoterapeuta online.

Więcej na temat psychoterapii online przeczytasz tutaj: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online.

Spotkania odbywają się w zaciszu własnego domu – w znajomej przestrzeni, która koi emocje. Można przygotować na czas sesji ulubioną herbatę i włączyć relaksującą muzykę. Wszystko to razem działa korzystnie na proces terapeutyczny i przenosi go na inny poziom.

Łatwiej będzie Ci w takich warunkach się otworzyć przed terapeutą i rozmawiać o swoich problemach. To wiele znaczy dla skuteczności i trwałości efektów prowadzonych sesji.

Jak skuteczna jest psychoterapia online?

Wielu terapeutów podważało zasadność terapii psychologicznej online, argumentując, że kontakt bezpośredni pozwala budować zaufanie na takim poziomie, który czyni leczenie skutecznym.

Tym większym zaskoczeniem było, gdy okazało się, że terapia przez internet nie tylko nie ma niższej skuteczności niż jej tradycyjna forma, ale wręcz okazuje się często lepszym rozwiązaniem.

Ciekawych wyników dostarczył eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Zurychu. Grupę osób zmagających się z depresją podzielono na dwie części: leczoną w gabinecie oraz online. Po upływie kwartału od zakończenia eksperymentu – w pierwszej grupie wyleczonych zostało 42% pacjentów, podczas gdy w drugiej aż 57%.

Kontakt face-to-face nie jest więc niezbędny do odzyskania stabilności psychicznej. Czasami może wręcz to utrudniać. Psychoterapia online zmienia oblicze opieki zdrowotnej, umożliwiając pomoc zdalną i to nawet tym osobom, wobec których terapia tradycyjna byłaby nieskuteczna (ze względu na ograniczenia związane z obowiązkami prywatnymi czy zawodowymi).

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial