Przydatne aplikacje dla osób z niepełnosprawnością – jak technologia pomaga w codziennym życiu

Dla osób z niepełnosprawnością technologia może stanowić klucz do większej samodzielności, lepszego dostępu do informacji i wiedzy, a także łatwiejszego porozumiewania się z innymi. W dzisiejszych czasach istnieją liczne aplikacje i rozwiązania cyfrowe, które są zaprojektowane do różnych potrzeb i rodzaju niepełnosprawności. W tym artykule przedstawiamy kilka z nich, które warto znać.

Innowacyjne aplikacje dla osób z niepełnosprawnością – ułatwiające codzienne życie:

ParrotOne

To Polska aplikacja stworzona przez start-up, którego właścicielem jest Piotr Lewandowski. Jej głównym celem jest ułatwienie komunikacji osobom niepełnosprawnością zwłaszcza tym, które mają trudności ze sprawnością dłoni. Dzięki temu narzędziu można pisać wiadomości znacznie szybciej niż za pomocą innych popularnych komunikatorów, co jest możliwe dzięki listom sugerowanych zdań i słów. W praktyce oznacza to, że użytkownik może napisać całe zdanie za pomocą zaledwie kilku kliknięć, co sprawia, że komunikacja staje się bardziej sprawnym procesem.

W dodatku Aplikacja ParrotOne stale się uczy i dostosowuje do naszych preferencji językowych, analizując nasze często używane słowa, wyrażenia i zdania. Posiada również wbudowany tłumacz z trzema językami: Polskim, Angielskim i Hiszpańskim, a także funkcje społecznościowe umożliwiające komunikację w formie wiadomości jak na Messengerze lub SMS. Użytkownicy mogą również udostępniać treści i zdjęcia dla znajomych.

Aplikacja ta ma na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnością, a także poprawę ich niezależności. Jest ona bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze co sprawia, że jest przyjazna dla użytkowników o różnym stopniu niepełnosprawności. Dodatkowo, aplikacja dopasowuję się do osoby korzystającej z niej.

E-niezbędnik

To bardzo przydatne aplikacja dla wszystkich osób z niepełnosprawnością , ich rodzin oraz opiekunów, która powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii STOP Barierom. Stanowi ona zbiór wiedzy, w którym zawarte są informacje na temat wszystkich świadczeń, ulg i przywilejów przysługujących osobom z niepełnosprawnością w Polsce. Użytkownicy z łatwością mogą znaleźć informacje dotyczące m.in. renty socjalnej, dodatku pielęgnacyjnego, zasiłku dla opiekunów oraz ulg w transporcie. Aplikacja zawiera również informacje na temat dostępności usług, instytucji i miejsc publicznych, co pozwala na lepsze planowanie codziennych aktywności.

Dzięki tej aplikacji osoby z niepełnosprawnością i ich bliscy będą mogły z łatwością znaleźć wszelkie potrzebne informacje. Ponadto, aplikacje pozwala na zmianę wielkości członki oraz kontrastu aplikacji.

Seeing Assistant Home to aplikacja dla osób niewidomych, słabowidzących lub daltonistów, która pomaga w codziennych czynnościach. Aplikacja posiada szereg funkcji, takich jak rozpoznawanie tekstu, rozpoznawanie kolorów, znajdowanie źródła światła poprzez dźwięk, rozpoznawanie banknotów, nawigacja głosowa, a także możliwość odczytu tekstu z kodów QR i kreskowych.

Użytkownicy mogą przeczytać teksty na produktach, dowiedzieć się jakie kolory znajdują się wokół nich, rozpoznać nominały banknotów, poruszać się po mieście bez obawy o zabłądzenie, rozpoznać osoby na podstawie ich twarzy i otrzymać opis otoczenia na podstawie zdjęcia.

Dzięki tej aplikacji osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogą cieszyć się pełnym życiem, niezależnie od swojej sytuacji.

HearUs

To innowacyjna aplikacja dla osób które, mają trudności z mówieniem. Dzięki niej można komunikować się głosowo, wpisując dowolny tekst. W przypadku braku pomysłu na odpowiedni zwrot, aplikacja oferuje bazę gotowych fraz podzielonych na kategorie. Po wybraniu odpowiedniego zwrotu wystarczy dotknąć go palcem, a aplikacja wypowie go za nas.

Umożliwia ona szybkie udzielanie odpowiedzi w formie Tak/Nie lub przedstawienie się, a także pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji awaryjnej. Dzięki aplikacji osoby które, mają problem z mówienie mogą zyskać większą samodzielność i ułatwić sobie życie.

Aipoly Vision

To aplikacja mobilna przeznaczona dla osób niewidomych lub z zaburzeniami wzroku, która pomaga w rozpoznawaniu otaczającego świata.

Pozwala na rozpoznawanie przedmiotów, kolorów, kształtów i tekstu za pomocą kamery urządzenia mobilnego. Po wskazaniu na ekranie smartfona lub tabletu danego obiektu, aplikacja wypowiada jego nazwę lub opis. Rozpoznaje nawet przedmioty, które są niestandardowe oraz odróżnia odmiany roślin i zwierząt.

Aplikacje pomagające monitorować zdrowie oraz przypominające o zażywaniu leków

Istnieje również wiele aplikacji zdrowotnych które, mogą być pomocne dla osób z niepełnosprawnością, które biorą leki ułatwiają im w organizowaniu i przypominaniu o zażywaniu leków, a także pomagają monitorować swoje zdrowie.

Jedną z popularniejszych tego typu aplikacji jest MyTherapy – Która pozwala użytkownikom na ustawienie przypomnień o przyjmowaniu leków oraz monitorowanie historii przyjmowania leków. Użytkownicy mogą także monitorować swoje objawy i samopoczucie oraz udostępniać dane z lekarzami i członkami rodziny.

Lecz takich aplikacji jest wiele warto przetestować i dopasować do swoich indywidualnych wymagań i potrzeb.

Pomoc w zasięgu ręki.

Podsumowując, aplikacje dla osób z niepełnosprawnością ułatwiają życie i pozwalają na większą samodzielność, a także lepszy dostęp do informacji i wsparcia. Dzięki nim, mogą lepiej zarządzać swoim zdrowiem, planować swoje zadania i obowiązki. Istnieje wiele różnych aplikacji dla osób z niepełnosprawnością, od aplikacji pomagających osobom z zaburzeniami mowy lub wzroku, aż po aplikacje dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Ważne jest, aby takie aplikacje były dostępne dla jak największej liczby osób i żeby były łatwe w użyciu i zrozumiałe dla użytkowników.

Opracowanie: Marlena Dietrich; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial