Samonastawna rampa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym ruchowo pokonywanie przeszkód architektonicznych takich jak krawężniki czy wysokie progi.
Powstała na Politechnice Rzeszowskiej. Można ją wykorzystać w miejscach, gdzie nie da się użyć podjazdów czy wind.
Jej pomysłodawcami i konstruktorami są naukowcy z Katedry Konstrukcji Maszyn (KKM) Politechniki Rzeszowskiej: dr hab. inż. Sławomir Miechowicz (prof. PRz) i dr inż. Paweł Fudali. Rampa została już opatentowana i wdrożona do produkcji. Kilkadziesiąt egzemplarzy już zostało zamontowanych w różnych miejscach kraju.
Rampa do progów, krawężników, pojedynczych schodów i stopni
Samonastawna rampa, która umożliwia pokonywanie przez osoby niepełnosprawne ruchowo przeszkód poprzecznych takich jak: wysokie progi, krawężniki, schody czy stopnie jest szczególnie przydatna w miejscach, w których nie można zastosować tradycyjnych podjazdów czy wind. Jak zauważył dr Miechowicz, samonastawna rampa jest więc urządzeniem pośrednim, uzupełniającym istniejące już rozwiązania.
Automatyczne składanie i rozkładanie
Dodatkowym atutem rampy jest możliwość jej automatycznego składania i rozkładania, dzięki czemu rampa nie utrudnia poruszania się innym osobom, szczególnie w ciągach komunikacyjnych, które mają ograniczone wymiary. Ponadto urządzenie po złożeniu jest niewidoczne, w przeciwieństwie do stałych podjazdów, w związku z czym nie wpływa na estetykę miejsca, w którym jest zamontowane.
Rozwiązanie chowane w podłożu
W rozmowie z PAP konstruktor zaznaczył, że po złożeniu rampa ma zaledwie kilka centymetrów grubości i może zostać schowana w podłodze, czy jezdni. Producent oferuje możliwość stworzenia górnej, widocznej powierzchni rampy w kolorze i fakturze zbliżonych do podłogi, dzięki czemu można jeszcze bardziej „ukryć” rampę.
Jedna z takich ramp jest zamontowana w mieszkaniu dr. Miechowicza; ułatwia mu pokonanie wysokiego progu przy wyjeździe wózkiem na balkon.
Współpraca naukowców z portalem Rampa
Samonastawna rampa jest efektem prac badawczych prowadzonych w KKM. Oprócz niej zespół opracował też wiele innych rozwiązań konstrukcyjnych i prototypów funkcjonalnych urządzeń dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Większość z nich została przedstawiona do ochrony patentowej, a kilka uzyskało już ochronę na terenie Polski.
W badaniach i poszukiwaniu rozwiązań technicznych, technologicznych, które mogłyby pomóc niepełnosprawnym pracownicy KKM współpracują z portalem społecznym „Rampa” – (www.rampa.net.pl), na którym osoby sprawne komunikują się i integrują z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, wymieniają doświadczenia i wskazują różne problemy, które są inspiracją dla naukowców z KKM. Pracownicy KKM zachęcają do odwiedzania „Rampy” i wskazywania problemów.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Piszą o nas i wynalazku, który już Wam przedstawialiśmy, nie tylko na str PAP-u. Jesteśmy jeszcze i tu: http://www.naukaonline.pl/news/item/3989-wozki-bez-przeszkod
http://www.rynekzdrowia.pl/Badania-i-rozwoj/Rzeszow-skonstruowali-rampe-ktora-umozliwia-niepelnosprawnym-pokonywanie-progow,174457,11.html
http://www.propertydesign.pl/technologie/139/technologia_ktora_ulatwi_zycie_niepelnosprawnym,13571_0.html