szczęście osoby z niepełnosprawnością

Relacja z drugim człowiekiem, jako pomoc w poczuciu szczęścia

Podobnie jak inne ssaki zamieszkujące naszą planetę, człowiek jest jednostką stadną. Oznacza to, że do prawidłowego rozwoju psychicznego potrzebuje drugiej osoby.

Co daje dzielenie się uczuciami?

Możność dzielenia się swoimi różnorakimi uczuciami z drugim człowiekiem, przyczynia się do poczucia stabilizacji psychicznej. Owa stabilizacja jest czynnikiem wywołującym szczęście. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Przejdźmy do kolejnego akapitu.

Los pustelnika

Wyobraź sobie, że od pół roku prowadzisz życie pustelnika. Wyprowadziłeś/wyprowadziłaś się na bezludną wyspę. W związku z tym, jedyną osobą, z którą możesz porozmawiać jesteś Ty. Wkoło nie ma nikogo z kim można by uciąć pogawędkę, czy napić się kawy. Jak się z tym czujesz? Co czujesz wiedząc, że nie masz do kogo się odezwać? Czy nie odczuwasz pustki? Nie brakuje Ci kompana u boku? Jesteś szczęśliwy będąc sam ze sobą?

Co począć po odpowiedzi na pytanie?

Jeżeli odpowiedź na ostatnie pytanie jest twierdząca, to wszystko jest w porządku. Jeżeli zaś nie – pomogę Ci poczuć się szczęśliwym człowiekiem. Po pierwsze – wyjdź do ludzi, zacznij z nimi rozmawiać nawet o pogodzie. Kiedy nastąpi interakcja, dużo się uśmiechaj. Uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje. Czy gdy wyszedłeś i uśmiechnąłeś się do świata i ludzi – poczułeś się szczęśliwszy? Ktoś zagaił do Ciebie a, Ty czujesz motyle w brzuchu i nie wiesz co się dzieje? To właśnie jest szczęście.

Utrzymanie relacji

W tym miejscu zapewne zadajesz sobie pytanie „Jak utrzymać tą relację, aby jej nie zepsuć? Dawno nie byłem tak szczęśliwy/szczęśliwa.” Jest to stosunkowo proste. Dużo się uśmiechaj, wysłuchaj rozmówcy do końca, nie przerywaj wypowiedzi i patrz w oczy, aby Twój towarzysz wiedział, że słuchasz.

Wzajemna pomoc w poczuciu szczęścia.

Wzajemne słuchanie to kolejny krok do bycia szczęśliwym człowiekiem. Kiedy nikt nas nie słucha czujemy się źle. Przecież podświadomie chcemy czuć się dobrze. Pomóżmy więc w tym sobie wzajemnie i wysłuchajmy siebie na wzajem. Czy teraz, drogi czytelniku czujesz szczęśliwym? Wiesz już jak je odnowić oraz utrzymać?

Jeżeli choć w niewielkim stopniu sprawiłem, że Twoje życie znów nabrało sensu i kolorytu, to bardzo się cieszę. 😊 Pamiętaj także, aby zawsze żyć z całych sił i uśmiechać się do ludzi – wtedy nigdy nie będziesz sam – a Twoje szczęście każdego dnia będzie wzrastać do niewyobrażalnych rozmiarów. 😉.

Co w kolejnym artykule?

W następnym artykule przeniesiemy się na inny kontynent. Odpowiemy sobie nieco o tak zwanym „Czarnym Lądzie” porównując przy tym szczęście Europejczyków do szczęścia tamtejszej ludności. Zastanawiasz się po co? Chcę Tobie coś uświadomić. Jednakże niechaj na razie pozostanie to tajemnicą.

Opracowanie

Mikołaj Lamparski

Publikacje Rampowicza Mikołaja

Odpowiedź do artykułu “Relacja z drugim człowiekiem, jako pomoc w poczuciu szczęścia

  1. Pingback: Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania 22 października

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial