schodołaz

Schodołazy urządzenia umożliwiające pokonanie dowolnej bariery architektonicznej

Schodołazy już są dostępne w Polsce – to urządzenia umożliwiające pokonanie dowolnej bariery architektonicznej w postaci schodów, kondygnacji i krawężników.

Usprawnienia dla niepełnosprawnych

Czy żyjemy w nowoczesnym kraju? Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Nie mniej jednak, za jedno z kryteriów poziomu rozwinięcia narodu, można by przyjąć zagęszczenie usprawnień dla niepełnosprawnych. W końcu, duża ilość różnego rodzaju ułatwień dla inwalidów stanowi pewnego rodzaju miernik świadomości społeczeństwa. W krajach dobrze rozwiniętych, niepełnosprawni są w stanie funkcjonować niemal na równym poziomie z resztą ludności.

Rozwiązania w Polsce

Czy można tak powiedzieć o Polsce? Nasz kraj, pomimo iż w ostatnim czasie zaczął przywiązywać do kwestii niepełnosprawnych obywateli większą wagę, dalej jest daleko z tyłu w stosunku do Europy zachodniej. Poza największymi miastami i najważniejszymi instytucjami publicznymi, brak udogodnień w sferze barier architektonicznych to norma. Najgorsze jest to, że nawet osobie z opiekunem ciężko jest pokonać niektóre przeszkody. W jaki sposób można sobie poradzić z tym problemem?

Jak powstały schodołazy?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby niepełnosprawne były skazane albo na nieustanny pobyt we własnym domu, albo na narażanie kręgosłupa swoich bliskich na poważne uszkodzenia. Znoszenie ciężkiego wózka inwalidzkiego wraz z osobą chorą było wielkim obciążeniem. Wynalezienie schodołazów istotnie zmieniło tę sytuację. Dzisiaj chorzy i niepełnosprawni mogą bez trudu pokonać nawet kręte schody na wąskiej klatce schodowej. Bazując na rozwiązaniu stworzonym z myślą o tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, stworzono schodołazy osobowe.

Schodołazy – rozwiązują trudności z poruszaniem się i przemieszczaniem

Osoby niepełnosprawne, które mają trudności z poruszaniem się, często zostają uwięzione we własnych domach. Same nie potrafią opuścić mieszkania, a dla swoich bliskich nie chcą być ciężarem. Pokonywanie schodów z wózkiem inwalidzkim jest bowiem wielkim wyzwaniem i może negatywnie odbić się na kręgosłupie osoby sprawnej. Na szczęście dzisiaj taka sytuacja nie musi mieć miejsca.

schodołaz

Źródło: Euromobil

Dzięki osiągnięciom techniki do dyspozycji osób niepełnosprawnych są dzisiaj schodołazy. Urządzenia, za sprawą których wydostanie się z domu przestaje być problemem. Schodołaz to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą już dłużej tkwić w swoich czterech ścianach.

Jak działa schodołaz?

schodołaz

źródło: Euromobil

Schodołaz to urządzenie umożliwiające pokonanie dowolnej bariery architektonicznej w postaci schodów, kondygnacji, krawężników itp. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie chcą być na zawsze zamknięte w czterech ścianach. Pozwala on zyskać mobilność niemożliwą do osiągnięcia konwencjonalnymi metodami.

Zalety schodołazów

Urządzenia te charakteryzują się, przede wszystkim, dużą mobilnością. Można je np. złożyć i przechowywać w bagażniku samochodu. Schodołazy to dźwigi służące do przewozu osób niepełnosprawnych, z wyglądu przypominające wózki inwalidzkie. Są one jednak wyposażone w zestaw specjalnych sprzętów służących do łatwego i bezpiecznego pokonywania schodów. Maksymalny kąt nachylenia przeciętnego schodołaza to nawet 50 stopni! Urządzenia te mają jednak swoją jedną, niedużą wadę. Ze względów konstrukcyjnych schody, na których się ich używa muszą mieć przynajmniej 60 centymetrów szerokości.

Link do filmu przedstawiającego transport osoby niepełnosprawnej z pomocą schodołazu:

https://youtu.be/vq8xckE0Bqc?t=33

Rodzaje schodołazów: kroczący, krzesełkowy

Schodołazy dzielimy na kroczące oraz gąsienicowe. Oczywiście, w zależności od firmy, urządzenia te różnią się od siebie konstrukcją. Nie zmienia to faktu, że mechanizm działania poszczególnych egzemplarzy jest taki sam.

schodołaz

źródło: Euromobil

Schodołaz kroczący pokonuje schody na zasadzie kroków. Na rynku są dostępne modele zarówno z krzesłem jak i bez. Bestsellerowe schodołazy kroczące, krzesełkowe to rozwiązanie, które sprawdza się idealnie w warunkach domowych. Modele te charakteryzuje niewielki gabaryt oraz duża mobilność. Dzięki temu z łatwością pokonają nawet schody kręcone.

schodołaz

źródło: Euromobil

Jakie są zalety schodołazów?

Schodołaz – krzesełkowy i kroczący:

  • Niewielki gabaryt – dzięki temu, urządzenie to świetnie się sprawdza na wąskich klatkach schodowych. Jest też składane, łatwo więc je przewieźć;
  • Cena – schodołazy kroczące, ze względu na swoją prostą konstrukcję, są dość tanie. Koszty serwisu nie są też wysokie ze względu na ich znikomą awaryjność.
  • Krzesełko – dzięki zamontowanemu krzesłu, osoba niepełnosprawna może, warunkach domowych, poruszać się cały czas za pomocą schodołaza;

Jak jest zbudowany schodołaz kroczący?

Urządzenie to wyposażone jest w dodatkową parę kółek. Cały mechanizm znajduje się pod siedzeniem krzesełka. Przy schodzeniu ze schodów, koła są obracane względem siebie. Pozwala to na stworzenie pewnej imitacji kroczenia.

Pomimo, że schodołaz to wynalazek stosunkowo młody, oferta tych urządzeń jest bogata w modele wszelakiej maści. Nawet w obrębie samych urządzeń kroczących, krzesełkowych można znaleźć wiele różnych wariantów. Warto więc zastanowić się przed zakupem, ile wynosi kwota jaką chcemy wydać na urządzenie i czego od niego oczekujemy.

Jak schodołazy sprawdzają się w praktyce?

Urządzenia te z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Główną tego przyczyną jest fakt, że są one najnormalniej w świecie praktyczne. Dzięki nim, opiekun oraz jego podopieczny są w stanie niewielkim nakładem sił pokonać dowolną klatkę schodową. Szczególnie w Polsce, gdzie bariery architektoniczne stanowią duży problem, jest to spora odmiana i niebywała zaleta tychże urządzeń.

Schodołazy kroczące, krzesełkowe to urządzenia uniwersalne i mało awaryjne.

Zasługą tego jest bardzo prosty mechanizm – dzięki temu właściwie nie ma się co zepsuć. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki serwisowania tychże urządzeń. W połączeniu z ich stosunkowo niewielką ceną stanowi to dużą zaletę.

Funkcjonalność schodołazów

Opinie o schodołazach są niezwykle pochlebne. Urządzenia te dają osobom niepełnosprawnym możliwość sięgnięcia poza swoje fizyczne granice i dotarcia do niemal każdego miejsca w zasięgu wzroku. Dzięki temu, rynek schodołazów rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Dostępne są dziesiątki różnego rodzaju modelów – w przeróżnych wariantach technicznych i cenowych. Niestety, efektem ubocznym tej różnorodności jest stosunkowa trudność wyboru odpowiedniego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodołaza?

Kiedy już chcemy kupić schodołaz krzesełkowy, kroczący, warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu. Oczywiście najszerszym kryterium jest cena – na rynku tych urządzeń, w zależności od modelu, kształtuje się ona w bardzo różny sposób.

  1. Konstrukcja – schodołaz ma być przede wszystkim praktyczny. Niezaprzeczalnym walorem jest łatwość obsługi oraz przewozu.
  2. Komfort – warto pamiętać, że urządzenie to będzie nam służyło przez wiele lat. Krzesło powinno być wygodne i w pełni dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.
  3. Parametry techniczne – poszczególne modele schodołazów różnią się od siebie pewnymi szczegółami. Należą do nich, na przykład, maksymalny kąt nachylenia, czy największa możliwa wysokość pojedynczego kroku.
  4. Instrukcja/szkolenie – urządzenie to z natury wymaga udziału opiekuna. Ze względu na stopień skomplikowania warto pomyśleć o modelu, który zaopatrzony jest w dokładną instrukcję działania. Zdarza się też często, że producenci lub sprzedawcy przeprowadzają specjalne szkolenia w zakresie obsługi schodołaza.

 

Reasumując, schodołaz krzesełkowy, kroczący to urządzenie innowacyjne i niezwykle praktyczne. Dzięki niemu możliwa jest poprawa standardów życia osób niepełnosprawnych na całym świecie.

 

Firma Euromobil Sp. z o.o jest dystrybutorem schodołazów austriackiej firmy Sano Transportgeräte GmbH.

Firma Euromobil oferuje doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z jakichś powodów nie są w stanie samodzielnie pokonywać  różnych wzniesień (schodów). Oferujemy Schodołazy osobowe czyli urządzenia pomagające w pokonywaniu takich właśnie przeszkód. Ich największą zaletą jest to, że dopasowują się do każdego rodzaju schodów . Co więcej proponowane przez nas produkty przeznaczone są zarówno do poruszania się w domu ( schodołazy osobowe kroczące), jak i poza nim (schodołazy osobowe gąsienicowe). Jeśli zależy państwu na zachowaniu komfortu zarówno własnego, jak i bliskich, służymy pomocą.

Ponadto oferujemy  pomoc w uzyskaniu dofinansowania  z  PCPR  lub MOP.  Wysokość dofinansowania sięga nawet 90 % wartości sprzętu.

Z przyjemnością zaprezentujemy nasze produkty u Państwa. Dodatkowo informujemy, że prezentacja naszych produktów jest darmowa. Przedstawiciele docierają do każdego miejsca w Polsce. Wystarczy się z nami umówić.

Zapraszam do kontaktu: Michał Sobczak
Kontakt Euromobil    Sp. Z O.O.
Paprotnia 29
95-060 Brzeziny (łódzkie)
Tel. 579 018 369

e-mail:   michal@emobil.com.pl

euromobil

źródło: Euromobil

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial