Studia to niewątpliwie nowy i ważny etap w życiu. Jednak wiążę się on z wieloma zmianami i wyzwaniami. Często nawet osoby bez żadnych ograniczeń czy niepełnosprawności ruchowych wahają się i obawiają się czy je podjąć. W przypadku osób z niepełnosprawnościami jest to jeszcze bardziej skomplikowane.
Moje początki
Jestem świadoma tego ile pracy i stresu kosztuje podjęcie studiów. Pamiętam jak jeszcze 3 lata temu było to dla mnie nie do pomyślenia. Bałam się opuścić dom rodzinny, nie chciałam rozłąki z siostrami i przeprowadzki do innego miasta. Nie miałam pewności czy dam sobie radę z codziennymi czynnościami, a przede wszystkim bałam się zostać sama.
Wiedziałam jednak, że jeśli chcę zdobyć wyższe wyształcenie i zrobić krok ku swojej samodzielności, muszę podjąć studia. Być może takie emocje nie towarzyszą wszystkim przyszłym studentom, gdyż każdy z nas jest inny i może mieć odmienne podejście czy oczekiwania. Jednakże, u mnie tak to wyglądało.
Chciałabym podzielić się swoją historią, a także udzielić kilku rad, które mogą pomóc innym osobom z niepełnosprawnościami w przygotowaniu do podjęcia studiów.
Studia. Co warto zrobić?
Pierwszy krok to na pewno research, warto przyjrzeć się konkretnym kierunkom, które nas interesują. Należy również poczytać na stronie uczelni jakie oferuje udogodnienia i dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami. Często widnieje tam specjalna zakładka, która jest temu poświęcona. Na uczelniach funkcjonują też biura ds. osób niepełnosprawnych. Warto znaleźć numer do pełnomocnika osób niepełnosprawnych i skontaktować się z nim.
Kolejnym udogodnieniem są specjalne stypendia, a w niektórych przypadkach, pomoc asystenta. Trzeba jednak pamiętać, tak jak już wcześniej wspominałam, że to wszystko może się różnić w zależności od tego gdzie zechcemy studiować.
Na mojej uczelni wygląda to różnie na poszczególnych wydziałach. Studiuję filologię angielską na Wydziale Humanistycznym. Według mnie budynek jest całkiem dobrze dostosowany, są odpowiednie toalety oraz windy.
Miałam koleżankę poruszającą się na wózku, która studiowała na wydziale Architektury i Wzornictwa, gdzie nie było takich ułatwień. Dlatego myślę, że warto dobrze przemyśleć podejmowany kierunek i możliwości pracy po jego ukończeniu.
Następna rzecz, którą można zrobić, aby czuć się pewniej przed podjęciem studiów to odwiedzić dane miasto i okolice oraz akademik jeśli oczywiście planujemy w nim zamieszkać. To pozwoli nam zobaczyć na jakie udogodnienia możemy liczyć oraz zapoznać się z danym terenem.
Akademik dla osoby z niepełnosprawnością
Jeśli chodzi o mój akademik to ponownie w kwestii dostosowania nie mogę narzekać. Jest winda i mam dość duży pokój z dostosowaną łazienką. Czy będzie to wystarczające zależy od możliwości ruchowych i stopnia niepełosprawności każdego z osobna. Jak wiadomo niepełnosprawności potrafią być naprawdę różne.
Możliwe problemy
Największy problem zaczyna się, gdy potrzebujemy stałej opieki i pomocy przy niezbędnych czynnościach. Naprawdę niewiele uczelni zapewnia pomoc w tym zakresie. Zazwyczaj pomoc asystenta ogranicza się do czasu, gdy przebywamy na uczelni. Są to czynności takie jak np. sporządzanie notatek, czy pomoc w przemieszczaniu się. Z takiej sytuacji też jest wyjście, conajmniej jedna uczelnia w Polsce oferuje pomoc asystencką poza jej murami.
Studia przez internet
Zawsze zostaje jeszcze opcja, studiowania przez Internet. Sama niedawno przez przypadek natrafiłam na taką uczelnię, co mnie bardzo zaintrygowało. Jak widać, w czasach pandemii szkoły wyższe posiadają wystarczające możliwości, aby zapewnić naukę online. Może więc, w przyszłości sposób ten będzie znacznie bardziej powszechny. To zdecydowanie ułatwiłoby studia osobom z niepełnosprawnościami.
Pozytywne podejście
Jedno co do studiów jest pewne- trzeba próbować. Choć nie zawsze jest to łatwe warto się przełamać. Poznawać nowych ludzi i złapać z nimi kontakt. Oni często sami oferują pomoc. Trzeba do tego podejść pozytywnie, z otwartą głową , nie ograniczając się.
Artykuł napisany w ramach praktyk.
Zachęcamy do przeczytania:
Pingback: Savior-vivre wobec Osób z Niepełnosprawnościami