dwie osoby podają sobie ręce na znak wzajemnego szacunku

Savoir-vivre wobec Osób z Niepełnosprawnościami

Cześć Rampowicze w dzisiejszej publikacji chciała bym wam opowiedzieć jak poprawnie zachowywać się wobec Osób z Niepełnosprawnościami. Co zrobić, aby żyło nam się lepiej.

1. Nie bój się „ zagadać”

Odnoszę wrażenie, że bardzo często osoby sprawne boją się podejść i porozmawiać. Wydaje mi się, że wynika to przede wszystkim z tego, iż boją się, że nas czymś urażą lub zachowają się nieodpowiednio, ja jednak uważam, że warto spróbować nawiązać rozmowę a może się okazać, że będziemy miło zaskoczeni.

2. Pamiętaj – idziemy nie jedziemy!

Spotkałam się również z tym, iż wiele osób sprawnych zastanawia się na tym w jaki sposób zwracać się do Osoby z Niepełnosprawnością – „idzie” czy „jedzie”? Mówiąc szczerze dla mnie, nie ma zbyt dużej różnicy, ponieważ wiadomo o co chodzi. Wydaje mi się, że duża część Osób z Niepełnosprawnościami woli formę „idę” zamiast „jadę”, ponieważ brzmi to potocznie mówiąc bardziej „po ludzku”.

3. Po prostu zapytaj

Jeśli chcesz pomóc Osobie z Niepełnosprawnością, nie miej obaw przed tym, aby podejść i zapytać, jeśli będzie ona potrzebowała pomocy na pewno z wielką chęcią ją przyjmie. Nie staraj się pomagać na siłę np. „prowadzić wózka”, ponieważ w taki sposób możesz zrobić krzywdę drugiej osobie. Jeśli widzisz, że druga osoba jest w potrzebie zapytaj, jak możesz pomóc, kiedy będzie jej potrzebować na pewno nie odmówi.

4. Nie traktuj osoby z niepełnosprawnością drugorzędnie

Zdarza się, że widząc, że OzN jest z rodzicem bądź opiekunem np. u lekarza i chcąc załatwić sprawę u osób do których się zwracamy, nie rozmawiają z nami tylko z naszym opiekunem bądź rodzicem. Zastanawiam się, dlaczego tak jest przecież jesteśmy sami w stanie porozmawiać i załatwić daną sprawę! Choć powoli się to zmienia myślę, że mogło by być lepiej.

5.Bądź miły i uprzejmy

Savoir-vivre OzN- prowadząc rozmowę pamiętaj, aby rozmawiać w sposób kulturalny, każdy z nas chce, aby rozmowa była jak najbardziej komfortowa i dwie strony czerpały z niej radość. Pamiętaj o używaniu zwrotów grzecznościowych oraz o szczerym uśmiechu.

6. Rozmawiając z OzN pamiętaj aby nawiązać kontakt wzrokowy

Gdy chcesz porozmawiać z Osobą z niepełnosprawnością poruszającą się na wózku, usiądź lub kucnij tak, aby mogła ona nawiązać kontakt wzrokowy. Gdy stoisz jest to dla niej bardzo trudne, ponieważ chcąc przeprowadzić rozmowę musi ona mocno wychylić głowę w górę co może prowadzić do dyskomfortu tej osoby i sprawić, że rozmowa nie będzie przebiegała w przyjemnej atmosferze.

Savoir-vivre OzN – podsumowanie

W tym artykule starałam się zawrzeć, najważniejsze dla mnie zasady savoir-vivre wobec Osób z Niepełnosprawnością. Zdaje sobie jednak sprawę, że mogłam pominąć niektóre zasady, dlatego zachęcam do dyskusji w komentarzach, napiszcie czy się ze mną zgadzacie? Oraz czy dodali byście coś, do tej listy?

Opracowanie Rampowiczka Karolina Lejkowska

Publikacje Karoliny

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial