Od 2024 roku ZUS rozpocznie wypłacanie świadczenia wspierającego skierowanego do osób z niepełnosprawnością. Poznajcie szczegóły!
Czym jest świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające to pomoc finansowa ułatwiająca pokrycie wydatków związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych osób z niepełnosprawnościami.
Prawo do świadczenia
Prawo do świadczenia wspierającego otrzymają osoby po 18 rok życia. Osiągany dochód nie ma znaczenia.
Kto nie otrzyma świadczenia?
Wsparcia nie otrzyma osoba niepełnosprawna przebywająca w:
- Domu Pomocy Społecznej
- Zakładzie opiekuńczo-leczniczym
- Zakładzie karnym
- Schronisku dla nieletnich.
Wnioski do świadczenia
Świadczenie wspierające będzie przyznawane na:
- Wniosek o ustalenie potrzeby poziomu wsparcia.
- Wniosek o wypłatę świadczenia.
Ocena potrzeby wsparcia
Ocena potrzeby wsparcia zostanie dokonana przez specjalny zespół. Diagnozę będzie można przeprowadzić:
- w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
- w miejscu wyznaczonym przez zespół oceniający.
Podczas oceniania zostanie uwzględniony każdy aspekt funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. W tym konieczność stosowania technologii wspierających.
Poziom wsparcia – orzeczenie o niepełnosprawności
Ustalenie poziomu wsparcia jest niezwiązane z koniecznością uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub jego zmianą. Posiadane orzeczenie nie podlega weryfikacji.
Podstawa przyznania wsparcia
Poziom wsparcia zostanie ustalony na podstawie kryteriów związanych z funkcjonowaniem według ujednoliconego kwestionariusza opartego na wystandaryzowanym narzędziu. Patent uwzględni kryteria stosowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia wydane przez WHO. Ocena obejmie funkcjonowanie i potrzeby wynikające z każdego rodzaju niepełnosprawności.
Przyznanie wsparcia
Ostateczna informacja dotycząca przyznania wsparcia zostanie sporządzona w formie decyzji. W przypadku niezgody z treścią dokumentu zaistnieje możliwość udania się do sądu celem zaskarżenia postanowień.
Kiedy składać wniosek?
Wniosek o wypłatę świadczenia będzie można składać po uzyskaniu oceny.
Przyjmowanie wniosków
Wnioski przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej. Informacje o przyznaniu świadczenia oraz zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego pojawią się na Platformie Usług Elektronicznych osoby ubiegającej się o wsparcie.
Kwota świadczenia wspierającego
Kwota świadczenia zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Obecnie wynosi 1588,44zł brutto. Stawka jest corocznie waloryzowana. Świadczenie będzie przyznawane w wysokości 40-220% renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.
Artykuł powstał na podstawie informacji udostępnionych przez regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa pomorskiego. Nad artykułem pracowali:
- Mikołaj Lamparski (w ramach Stażu)
- Marzena Lejkowska