Światowy Dzień Choroby Alzheimera

W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.

Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.

Mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważone objawy i podjęta terapia, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach, powrotu do sprawności.

Bywa jednak, że choroba przyjmuje przewlekłą postać. Wtedy ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują na siebie bliscy. Potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

nazdrowie.pl | Zdrowie, uroda, medycyna, polecane kliniki i przychodnie

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial