30 osób z niepełnosprawnością, ich rodziny i wolontariusze z Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ przez ostatnie 5 miesięcy przygotowywali dwie etiudy teatralne. Każda inna, każda wzruszająca, każda przejmująca.
Opowieść o inności jest luźną adaptacją baśni H.Ch. Andersena pt. „Calineczka”.
Z baśni wzięliśmy jej główny motyw- inności, odmienności Calineczki od otaczającego ją świata. Główna bohaterka pochodzi z baśniowego świata i na różnych etapach życia w świecie ludzi nie jest szczęśliwa. Przechodzi przez nie z trudem i bólem. Wraca do baśniowego świata- wtedy jest szczęśliwa, akceptowana- odnajduje swoją tożsamość.
Druga etiuda to Legenda o Koninie przygotowana w teatrze żywego aktora oraz w teatrze cieni.
Książę Przemysław wybrał się do lasu na polowanie. Niestety nic nie upolował i zmęczony zasnął. Niedaleko grupa smolarzy grzała się przy ognisku. Gdy zobaczyli bogatego Pana, postanowili go okraść. Kiedy już wydawało się, że książę straci wszystko….rozległ się tętent koni i spłoszył złoczyńców. Książe polował na zwierzęta, zabijał je, a te uratowały mu życie. W hołdzie swoim wybawcom założył gród zwany Koninem.
TEATRalni z Podaj Dalej to wspaniali aktorzy, którzy na scenie dają z siebie wszystko, dają całych siebie.
Podczas prób sami kreują postaci, które grają, budują je i odgrywają. W tym procesie twórczo-terapeutycznym wspierają ich wolontariusze. A nad przygotowaniem czuwają instruktorzy teatralni i terapeuci: Przemysław Góralski, Joanna Janikowska, Anna Klechniowska i Iwona Grześkowiak.
Scenografia i kostiumy powstały podczas warsztatów, z pomocą przyjaciół.
Pięknie dziękujemy wspaniałej widowni – rodzinom, przyjaciołom, gościom z Fundacji Otwarcie i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Wąsoszach oraz przyjaciołom z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, a także zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Golinie.
Warsztaty teatralne, które trwały od sierpnia do grudnia 2018 w ramach projektu Teatralni z PODAJ DALEJ współfinansowane są przez Wojewodę Wielkopolskiego i 1% podatku.
Informacja prasowa