Telefon zaufania dla osób z niepełnosprawnościami

Dziś chciałabym przypomnieć postać Jana Arczewskiego, który prowadził, jak na razie, jedyny telefon zaufania dla osób z niepełnosprawnościami.

Początki telefonu zaufania

Od 1986 roku Jan Arczewski prowadził jedyny w Polsce telefon zaufania dla niepełnosprawnych. Niestety zmarł w lipcu 2023 roku. Sam od piątego roku życia mierzył się z rdzeniowym zanikiem mięśni. W 1984 roku ukończył studia na KUL i został magistrem psychologii. Od maja 1986 roku Pan Jan prowadził Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. 

Początku infolinii wyglądały w ten sposób, że pan Jan szukając pracy, której nikt nie chciał mu dać, powiedział, że może pracować na słuchawce. W Lublinie, w którym szukał pracy, istniał już ogólny telefon zaufania. Zaproponował, jednak, ze względu na jego wykształcenie (psychologia rewalidacyjna, która traktuje konkretnie o osobach z niepełnosprawnościami), aby był to właśnie telefon zaufania dla osób z niepełnosprawnościami. Na tą propozycję przystał pracodawca.

Kim był Jan Arczewski

Działacz społeczny, psycholog, felietonista i poeta. Wielokrotnie wyróżniany, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” – w I edycji konkursu w 2016 r., wyróżnieniem w konkursie „Człowiek bez barier 2004”, „Społecznik Roku”, nagrodami „Serce dla serc”. Pisał felietony dla pisma „Integracja”

Działanie kierowane miłością do drugiego człowieka

Zakładając infolinię Panem Janem kierowała miłość do drugiego człowieka. Przeprowadził blisko sto tysięcy rozmów. Miał sprawną jedynie jedną rękę. Jak sam twierdził, gdy dzwoniła do niego osoba z niepełnosprawnością, było mu łatwiej ją zrozumieć ze względu na jego niepełnosprawność.

W wyjątkowych sytuacjach, Pan Jan spotykał się z osobami, które tego potrzebowały. Swoją siłę czerpał ze szczęścia, że może pomagać innym i z wiary. Jak sam podkreślał udzielał wsparcia psychologicznego, a nie udzielał porad. Skupiał się przede wszystkim na tym, aby być z drugim człowiekiem.

Telefony zaufania obecnie

W tym momencie istnieją telefony zaufania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, ale niestety nie jest ich zbyt dużo. Na pewno brakuje kogoś tak empatycznego i ludzkiego.

Głównie wsparcie psychologiczne mogą znaleźć opiekunowie. Jeśli chodzi o samych niepełnosprawnych, to zostało utworzonych kilka linii w okresie pandemii, ale dla osób z niepełnosprawnością, ogólnopolskich telefonów zaufania, tak po prostu, nie ma. Istnieją jedynie małe, lokalne inicjatywy.

Czy znacie jakąś infolinię, która zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób z niepełnosprawnościami, która działa podobnie jak ta Pana Jana?

Opracowanie wpisu: Karolina Szylar

Bibliografia:

  1. https://www.misterwhat.pl/company/75220-telefon-zaufania-i-informacji-dla-osob-niepelnosprawnych-gliwice
  2. http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3605
  3. https://fundacjakcr.pl/telefon-wsparcia-dla-osob-niepelnosprawnych/

Zapraszamy na Instagram Karoliny: instagram.com/comarkaaa

Odwiedźcie też Instagram Portalu, gdzie codziennie znajdziecie nowe rolki: https://www.instagram.com/rampa_portal/

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial