Telewizor OLED, QLED czy NanoCell? Jaka jest różnica?

Szukasz dobrego telewizora do salonu? Wybór modeli jest ogromny! Spotkałeś się pewnie z nazwami QLED, OLED, NanoCell – co one w praktyce oznaczają? Zobacz, telewizor z jaką matrycą będzie najlepszym zakupem – dowiedz się, jaki budżet musisz na to przeznaczyć!

LED, OLED, QLED – czym się różnią?

Matryca telewizora to jeden z kluczowych parametrów, które decydują o tym, jak prezentuje się obraz. Jeśli zależy ci na jak najlepszych wrażeniach wizualnych, zwróć uwagę na ten aspekt. Najpopularniejsze są sprzęty z matrycą LED – to skrót od light-emitting diodes. Podświetlają one piksele, które odpowiadają za wyświetlanie obrazu. Są różne rodzaje matryc LED – na przykład edge-lit LED, w której diody rozmieszczone są wzdłuż krawędzi, czy full-array LED, gdzie diody umieszczone są za całym ekranem. To drugie rozwiązanie pozwala lepiej kontrolować jasność, a więc lepiej oddawać kolory i szczegóły na ekranie.

QLED to technologia początkowo rozwijana przez markę Samsung – dzisiaj dostępna też na przykład w telewizorach TCL. To bardziej rozwinięta technologia LED, przez niektórych nazywana LED na wspomaganiu. QLED to skrót od quantum dot light-emitting diodes. Technologia kropek kwantowych umożliwia powstanie wiązki światła o specyficznym widmie, dzięki któremu na ekranie powstają czyste, nasycone kolory podstawowe. Obraz odznacza się mocnymi, żywymi kolorami. Zaletą tego rodzaju sprzętów jest też wysoka jasność panelu.

Jak na tym tle wypada OLED? W przeciwieństwie do QLED to już prawdziwa rewolucja! Matryca składa się z samoświecących pikseli, które nie potrzebują podświetlenia. Można więc precyzyjnie sterować ich jasnością, osiągając doskonały kontrast. Jeśli zależy ci na nieprzeniknionej czerni i prawdziwie czystej bieli – nie ma lepszej opcji niż telewizory OLED. To nie tylko zachwycające kolory, ale wiernie oddane szczegóły. Tego typu sprzęty mają więcej zalet. Wyróżniają się na przykład doskonałymi kątami widzenia – zobaczysz wszystko, co dzieje się na ekranie, nie tylko wtedy, gdy siedzisz dokładnie na wprost odbiornika! Modele OLED to również sprzęty o wysokiej częstotliwości odświeżania – dlatego są chętnie wybierane przez graczy. Zwykle producenci dbają o szereg udogodnień dla tego rodzaju klientów!

Czy technologia OLED ma jakieś minusy? Największym jest cena – tego typu sprzęty są znacznie droższe niż modele LED. Zapłacisz za nie więcej niż za odbiorniki QLED – zwłaszcza, gdy zależy ci na urządzeniu o dużej przekątnej – do przestronnego salonu.

NanoCell – co to takiego?

NanoCell to odpowiedź marki LG na technologię QLED Samsunga! Producent zastosował tutaj nanokryształy, które pozwalają osiągnąć bardziej precyzyjne, mocne kolory. Dzięki temu obraz, który widzisz na ekranie jest żywy i zachwyca szeroką gamą barw!

Pamiętaj jednak, że matryca to tylko jeden z elementów, które wpływają na to, jak prezentuje się obraz. Istotne parametry to również rodzaj procesora i technologii optymalizacji obrazu i dźwięku. Porównując dwa telewizory OLED możesz się zdziwić, że te same sceny wyglądają nieco inaczej! Weź to pod uwagę, porównując propozycje poszczególnych marek.

Jaki telewizor jest najlepszy: OLED, QLED, NanoCell?

Jeśli nie musisz trzymać się budżetu, najlepiej zainwestować w telewizor OLED – to przełomowa technologia, a wyposażone w nią urządzenia posłużą ci przez wiele lat. Chcesz wydać mniej? Zdecyduj się na QLED lub NanoCell. Tutaj bardziej od jakości obrazu znaczenie będzie mieć twoje przywiązanie do konkretnej marki (głównie Samsung lub LG) i systemu operacyjnego – Tizen czy webOS.

Chcesz się dowiedzieć, jaki sprzęt sprawdzi się w twoim salonie? Sprawdź ranking telewizorów 55-calowych w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, które z polecanych urządzeń stanie się twoim domowym centrum rozrywki!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial