TOTU – ciało | mapa | kolaż — wystawa w Małej przestrzeni w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Seksualność osób z niepełnosprawnościami to wciąż tabu…

Czym jest dotyk? Cielesność? Co buduje bliskość i intymność? Mówienie o własnej seksualności wciąż sprawia nam trudność, a seksualność osób z niepełnosprawnościami nadal funkcjonuje jako społeczne tabu.

Ponad 1/3 osób z niepełnosprawnością usłyszała, że seks ich nie dotyczy. To nie jedyny stereotyp dotyczący seksualności osób z niepełnosprawnością. Wciąż aktualne są przeświadczenia, że udane życie seksualne „świata niepełnosprawności” po prostu nie istnieje i, że to właśnie tylko wokół tej jednej cechy, jaką jest ich dysfunkcja powinno koncentrować się ich życie. A przecież seksualność to fundament naszego bytu – ma ją każdy i jest niezależna od naszych cielesnych niedoskonałości. To naturalna potrzeba bliskości drugiego człowieka, doświadczania jego dotyku, potrzeba intymności i… przyjemności.

Społeczne tabu związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami próbuje przełamać artystyczny duet TOTU, który tworzą absolwentki katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Oliwia Michniewska i Marta Jagoda-Błaszczak wykorzystując technikę kolażu, opowiadają nam o seksualności osób z niepełnosprawnościami. Na wystawie „TOTU – ciało | mapa | kolaż” zobaczymy więc wizualne mapy ciała, rezultat twórczego poznawania cielesności i oswajania się z nią. Ekspozycji będzie towarzyszyć interaktywny pokój doświadczeń, gdzie zabawa kolorami i światłem stanie się punktem wyjścia do refleksji nad naszym własnym światem erotyki.

Kilka słów o projekcie

Projekt TOTU został wyróżniony nagrodą za najlepszy Dyplom Projektowy w 2022 roku. Patronat społeczny nad wystawą objęła Fundacja Avalon, jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

11 lutego (sobota) o godz. 12.00 zaprosimy dorosłych uczestników na warsztaty tworzenia kolaży – wizualnych map ciała. Podczas spotkania porozmawiamy o własnej seksualności i postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym jest moja cielesność? Co lubię? Co jest dla mnie ważne? Co jest dla mnie trudne? I jak zmienia się moje ciało?

Warsztaty poprowadzą Marta Jagoda-Błaszczak i Oliwia Michniewska, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, twórczynie cyfrowego narzędzia TOTU ułatwiającego osobom z niepełnosprawnością ruchową eksplorację własnej seksualności.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lutego 2023 roku, o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 19 lutego.

Czym jest urządzenie TOTU?

TOTU to cyfrowe narzędzie do poszukiwania nieswoistych stref erogennych dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową. TOTU zawiera bibliotekę symboli za pomocą której użytkownicy tworzą kolaże z mapą ciała. TOTU daje możliwość poznawania niezbadanych wcześniej obszarów ciała, służy do odpowiedzi na pytania: „co lubię”, „co jest dla mnie trudne”, „gdzie chcę lub nie chcę być dotykany_a”. Motywacją do stworzenia narzędzia był temat stereotypów dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością. Celem TOTU jest umożliwienie poszukiwania różnorodnych stref erogennych. Narzędzie pozwala zobaczyć swoje ciało nie przez pryzmat niepełnosprawności, a bliskości, dotyku, przyjemności.
Projekt z uwagi na swoją cyfrową postać zwiększa dostępność metody mapowania ciała, umożliwia samodzielne posługiwanie się narzędziem przez szerokie grono osób, w tym osoby z czterokończynowym porażeniem. Projekt służy w pracy terapeutycznej oraz w trakcie rehabilitacji seksualnej. 

TOTU zostało stworzone przy wsparciu Projektu Sekson oraz Fundacji Avalon. W trakcie projektowania posługiwano się metodami projektowymi oraz metodami dialogowymi. Projekt był konsultowany z ekspertami w dziedzinie seksuologii, psychologii oraz dostępności.

Narzędzie jest dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową, ale jest to projekt uniwersalny, który jest chętnie wykorzystywany przez różne grupy społeczne. 

Projekt TOTU został wdrożony w trakcie Konferencji Projektu Sekson w październiku 2022 roku.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial