Nowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami

Nowy Rok niesie zmiany dla niepełnosprawnych. Większy budżet dla PFRON, wypożyczalnia sprzętu medycznego, zmiany w zatrudnieniu niepełnosprawnych oraz więcej mieszkań chronionych. I chociaż trudno nadążyć za wszystkimi projektami, to warto trzymać rękę na pulsie. Być może to właśnie Ty otrzymasz wsparcie, które poprawi twoje życie.    

Wózki inwalidzkie, kule ortopedyczne, podnośniki kąpielowo-transportowe, pionizatory elektryczne, koncentratory tlenu i łóżka rehabilitacyjne. Lista sprzętów, których potrzebują osoby z niepełnosprawnościami jest długa. A ich koszt może przyprawić o zawrót głowy. Na szczęście rozwija się sieć miejsc, w których wypożyczysz niezbędny sprzęt.

Jedna wypożyczalnia dla wszystkich

Od wielu miesięcy rząd zapowiadał stworzenie jednej, ogólnopolskiej wypożyczalni sprzętu dla niepełnosprawnych. Całkowicie publiczna wypożyczalnia miałaby udostępniać niepełnosprawnym bezpłatnie sprzęt rehabilitacyjny o wartości 200 mln złotych. Sprzęt już zakupiła rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Program funkcjonowania wypożyczalni został opracowany przez PFRON. Co ważne, sprzęt jaki oferować ma wypożyczalnia nie jest objęty refundacją NFZ. Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, skontaktuj się z najbliższym oddziałem PFRON.

Więcej mieszkań chronionych w 2023 r.

Mieszkania chronione dają osobom z niepełnosprawnościami szanse na samodzielne życie. Pod czujnym okiem specjalistów potrzebujący uczą się w nich, jak wykonywać codzienne obowiązki i radzić sobie z problemami. Program ten zapewnia również wsparcie terapeutyczne oraz doradztwo zawodowe.  W 2023 roku powstanie 61 mieszkań chronionych, w których miejsce znajdzie 153 osób z niepełnosprawnościami. Na ten cel ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, deklaruje 13 mln złotych. O pobyt w mieszkaniu chronionym może się starać osoba z orzeczonym umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. W całym kraju znajduje się obecnie 1475 mieszkań chronionych, w których wsparcie otrzymuje 4,5 tysiąca osób.

Fakt, że z roku na rok przybywa mieszkań chronionych napawa optymizmem. Przybywa też programów wsparcia, z których mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami. I choć nadal nie jest to pomoc wystarczająca, to jest to krok w dobrym kierunku. Na bieżąco sprawdzaj aktualności na stronie PEFRON oraz na naszym portalu. Trzymamy rękę na pulsie i dostarczamy Ci wszystkie ważne informacje, o projektach, z których możesz skorzystać.

Opracowanie: Małgorzata Muzyka; w ramach stażu w Portalu Rampa – Pokonujemy bariery

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial