Odcinek szyjny należy do najbardziej ruchomych segmentów kręgosłupa. Z tego względu jest też w największym stopniu narażony na różne urazy, które mogą skutkować ogólnymi konsekwencjami dla zdrowia. Jakie są najczęstsze przyczyny urazu kręgu szyjnego i jak wygląda leczenie? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Whiplash – najczęstszy uraz powypadkowy kręgosłupa szyjnego
Uszkodzenie kręgu szyjnego najczęściej następuje w wyniku wypadku komunikacyjnego. Gwałtowne zderzenie aut lub nagła próba zahamowania pojazdu skutkuje niekontrolowanym, ostrym odgięciem głowy w tył, a następnie jak dobrze działająca sprężyna, głowa i szyja błyskawicznie kierują się do przodu – najczęściej głowa hamuje dopiero na kierownicy pojazdu. Podczas tych niekontrolowanych i gwałtownych ruchów może dojść do poważnych uszkodzeń struktur anatomicznych na wielu różnych poziomach. Oprócz tego także mięśnie, krążki międzykręgowe, a nawet nerwy czy ścięgna mogą zostać uszkodzone.
Oczywiście wypadki nie są jedyną przyczyną powstawania urazów na tym odcinku kręgosłupa – więcej o przyczynach i urazach kręgosłupa szyjnego przeczytasz na Mito-Med.pl.
Urazy kręgosłupa odcinka szyjnego i ich następstwa
Odcinek szyjny jest niezwykle wrażliwym segmentem kręgosłupa. To w nim bowiem przebiegają istotne naczynia i nerwy. Jeśli dojdzie do poważnego urazu, może to krytycznie odbić się na zdrowiu i codziennym funkcjonowaniu. Do najpoważniejszych skutków urazów zaliczamy:
- paraliż kończyn,
- uszkodzenie układu naczyniowego i oddechowego (problemy z oddychaniem, a nawet z sercem),
- złamania kręgów,
- uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych.
Uraz kręgosłupa szyjnego – dolegliwości
Każdy uraz kręgosłupa szyjnego, nawet ten wyglądający niegroźnie, zostawia po sobie ślad. Dolegliwości mogą pojawić się od razu po wypadku lub dać o sobie znać wiele lat później. Czasami nawet badania obrazowe (RTG czy MRI) wykonane bezpośrednio po zdarzeniu nie wykazują odstępstw od normy. Jednak uszkodzenia tkanek powstałych w wyniku urazu mogą powodować różne zmiany w kręgosłupie w przyszłości.
W zależności od tego, które struktury odcinka szyjnego zostały uszkodzone, mogą pojawić się inne objawy. Osoby po wypadku w pierwszej kolejności najczęściej odczuwają sztywność i ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Często po kilku tygodniach dolegliwości ustępują.
W przypadku urazu typu whiplash pacjenci dodatkowo cierpią na: ból i zawroty głowy, zaburzenie połykania, nudności, piski w uszach, bóle stawu skroniowo-żuchwowego. Jeśli jeszcze towarzyszy uraz głowy, może pojawić się zaburzenie świadomości.
Urazy kręgosłupa szyjnego – postępowanie
Podstawą leczenia każdego urazu jest wnikliwa diagnostyka. Wtedy specjalista wie, z jak dużym urazem ma do czynienia. Najczęściej są to urazy tkanek miękkich, które nie wymagają użycia sztywnego unieruchomienia. Do niedawna zakładano pacjentom kołnierz ortopedyczny, by uniemożliwić szyi nadmierne poruszanie się.
Obecnie odchodzi się od tej metody postępowania, ponieważ badania udowadniają, że użycie kołnierza szyjnego może wydłużyć czas rekonwalescencji. Specjaliści rekomendują ćwiczenia fizyczne, które wzmacniają mięśnie szyi oraz mogą skrócić czas powrotu do pełnej sprawności. W niektórych przypadkach może okazać się niezbędne przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Z urazem kręgosłupa odcinka szyjnego warto udać się nie tylko do lekarza, ale również fizjoterapeuty specjalizującego się w tym obszarze. Dostosuje on rehabilitację, która może obejmować terapię manualną tkanek miękkich kręgosłupa, ćwiczenia czynne odcinka szyjnego, a także zabiegi: laseroterapię, magnetoterapię, elektroterapię czy terapię z użyciem ultradźwięków. Przez cały okres fizjoterapii pacjent powinien pozostawać pod czujnym okiem specjalisty i nie próbować niczego na własną rękę.
Artykuł sponsorowany