Kiedy dziecko przeżywa kryzys rehabilitacyjny rodzic zastanawia się jak mu pomóc. Chcąc zachęcić zaczyna wymyślać różne historie. Czy jest to konieczne? Odpowiedź brzmi nie. Jak więc wspierać, aby przyniosło to oczekiwane rezultaty?
Motywacja – klucz do sukcesu.
Wsparcie możemy również nazwać motywacją. Rehabilitacja to złożony proces ciągnący się dożywotnio. Każdego z nas może dopaść związany z tym kryzys. Aby wesprzeć dziecko do dalszej rehabilitacji ciesz się najmniejszym sukcesem. Mów, że jesteś dumny. Staraj się okazywać tę radość. Są to małe gesty mające wielką moc.
Rehabilitacja poprzez zabawę.
Zabawa również może być formą rehabilitacji. Wyjmijcie puzzle, klocki, lub gry planszowe. Zagrajcie ze swoim dzieckiem. Niech spróbuje przesunąć pionek, rzucić kostką do gry bądź dopasować i samodzielnie włożyć puzzla. Gdy mu się uda, jestem pewny, że cała rodzina odczuje ogromną radość.
Rehabilitacja poprzez ruch
Inną formą wsparcia dziecka w kryzysie rehabilitacyjnym jest ruch. Jednakże inny niż mogłoby się wydawać. Pozwólmy dziecku pomóc nam w kuchni. Niech poda rzeczy potrzebne do przyrządzenia posiłku. Niech niedokładnie obierze ziemniaki. Zróbcie to razem. Gdy dziecko poczuje się potrzebne być może chętniej zacznie ćwiczyć?
Wspólna aktywność poza salą rehabilitacyjną
Kiedy za oknem pogoda rozpieszcza człowiek na zewnątrz szybko pójść omieszka. Pójdźcie na długi wspólny spacer, ulubionymi ścieżkami bądź lody. Podziwiajcie widoki powoli krocząc wraz z dzieckiem. Niech porusza się samodzielnie w miarę możliwości. Nie poganiaj. Niech kroczy swoim tempem. Kiedy dotrze do celu, wszyscy poczujecie wielką radość.
Odpoczynek
Czas na regeneracje jest równie ważnym elementem we wsparciu dziecka w kryzysie rehabilitacyjnym. Zarówno ciało jak i umysł muszą się czasami zregenerować. Pozwólcie więc czasami na przysłowiowe nic nierobienie.
Pytanie
Czy po zapoznaniu się z tymi kilkoma wskazówkami przysłowiowy diabeł nadal jest taki straszny? 😊
Opracowanie: Mikołaj Lamparski
Pingback: Jak wspierać dziecko w kryzysie rehabilitacyjnym? – Poradnik dla rodziców