W Gdańsku powstała Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem. W trzypiętrowym obiekcie przy ul. Malczewskiego zamieszka 12 dorosłych osób.
Obecnie trwa tzw. trening mieszkalnictwa dla kandydatów na przyszłych mieszkańców.
Wspólnota Domowa dla dorosłych osób z autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku przy ul. Malczewskiego została uroczyście otwarta 14 grudnia. Zbudowało ją i będzie prowadzić Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku.
Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Rybicka powiedziała PAP, że najprawdopodobniej jest to pierwszy miejski dom w społeczności lokalnej, w samym centrum miasta. Podobna placówka ale w środowisku wiejskim działa pod Krakowem („Farma życia” prowadzona przez Fundację Wspólnota Nadziei w Więckowicach).
Takie domy od wielu lat funkcjonują w Skandynawii, USA, gdzie dawno zlikwidowano duże instytucje w rodzaju polskich domów pomocy społecznej.
Wyjaśniła, że zanim niepełnosprawni zamieszkają na stałe we Wspólnocie, będą przyzwyczajani do nowego miejsca i samodzielnego funkcjonowania. – Zaczynamy tzw. trening mieszkalnictwa, mieszkańcy już się wprowadzają ale nie na stałe, tylko na cztery weekendy w miesiącu – tłumaczy. – To jest ważny etap adaptacyjny bo dzięki temu nie będą przeżywać traumy związanej z zakończeniem pewnego etapu życia, będzie to płynne przejście – tłumaczyła. – Będą poznawać to miejsce, uczyć się umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania – tłumaczy Rybicka. Zaznacza, że obecni będą również terapeuci ale chodzi o to, żeby mieszkańcy byli jak najbardziej samodzielni.
Przewiduje, że 12 osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną na stałe może zamieszkać we wspólnocie za około rok.
Będą to osoby powyżej 24. roku życia, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Na dwóch poziomach placówki znajdują się pokoje z łazienkami dla mieszkańców, jest część wspólna – kuchnia, jadalnia i pokój dzienny. Na poddaszu będzie miejsce na część rehabilitacyjno-sportowo-rekreacyjną i szkoleniową. Ma on być też miejscem m.in. aktywizacji zawodowej i społecznej.
Stowarzyszenie ciągle zbiera pieniądze na wyposażenie, umeblowanie oraz dokończenie prac związanych z urządzaniem ogrodu oraz zamknięciem terenu.
Zapowiedziała, że stowarzyszenie planuje zarejestrować mały specjalistyczny dom pomocy społecznej dla 12 osób z autyzmem. Rybicka wyjaśniła, że pomimo wieloletnich starań organizacji skupionych w Porozumieniu Autyzm-Polska, nie istnieje żaden kompleksowy, państwowy system pomocy dorosłym osobom z autyzmem. Z tego względu osoby z autyzmem, często bardzo niepełnosprawne, mieszkają ze starzejącymi się rodzicami lub w niedostosowanych dla nich domach pomocy społecznej.
Zaznaczyła, że placówka nie ma stałego finansowania.
– Ciągle nie ma rozwiązań prawnych, które pozwolą na finansowanie małych specjalistycznych domów, takich jak Wspólnota Domowa – tłumaczy. Poinformowała, że stowarzyszenie działa na rzecz zmian prawnych, które pozwolą na tworzenie wspólnot domowych wszędzie oraz na ich finansowanie w ramach montażu finansowego samorządów i budżetu centralnego.
– Nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich potrzebujących, ale jesteśmy w stanie stworzyć pewien model – tłumaczy. Jak powiedziała, „na nas wzoruje się wiele środowisk rodziców osób z autyzmem z całego kraju”. – Otwarcie placówki jest zrobieniem kolejnego kroku w budowie wsparcia dla osób z autyzmem – podkreśliła.
Patronem Wspólnoty domowej jest Aram Rybicki, poseł PO, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Rybicki był ojcem autystycznego dziecka; w Sejmie przewodniczył parlamentarnej grupie do spraw autyzmu, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.
inf.pras.