Wybieg charytatywnie – Cracow Fashion Week dla Oliwiera

Dwadzieścia wspaniałych kobiet, cztery projektantki mody i jeden charytatywny cel. Pokaz „przePROJEKTowani” w Radisson Blu Hotel Kraków, realizowany w ramach Cracow Fashion Week 2019 i połączony z wernisażem “Pełno-sprawne”, pomoże Oliwierowi – podopiecznemu Fundacji Poland Business Run.

Cracow Fashion Week, który organizuje Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w partnerstwie z Miastem Kraków, odbywa się w tym roku po raz dziesiąty, jednak pierwszy raz jeden z realizowanych w jego ramach pokazów będzie miał charakter charytatywny. W Radisson Blu Hotel Kraków kolekcje czterech uznanych projektantek – Anny Załuckiej-Kuczery, Joanny Organiściak, Marty Dubanowicz i Kamili Kosowskiej Kamy zaprezentuje dwadzieścia kobiet, które na co dzień zajmują różne stanowiska w krakowskich firmach. Tym razem zgodziły się wystąpić w roli modelek, by pomóc sześcioletniemu Oliwierowi, chłopcu z niepełnosprawnością ruchową, który potrzebuje kosztownej rehabilitacji.

Każda dziewczynka, przebierając się przed lustrem marzy, by pomaszerować kiedyś po wybiegu w ramach prawdziwego pokazu mody. To marzenie z biegiem lat blednie, jednak czasem zdarza się okazja, w której nie można odmówić. Zebranie środków potrzebnych na rehabilitację dziecka to właśnie taka sytuacja – mówi Lidia Wiszniewska, dyrektor generalna krakowskiego hotelu Radisson Blu, Konsul Honorowa Szwecji, która także weźmie udział w pokazie w charakterze modelki.

Oliwier Małolepszy, któremu poprzez charytatywną akcję pragnie pomóc Fundacja Poland Business Run, urodził się bez prawego przedramienia i dłoni. Od kiedy skończył pierwszy miesiąc życia wymaga fachowej pomocy i ciągłej rehabilitacji.

Brak równomiernego ciężaru ciała z obu stron skutkuje u Oliwierka pogłębiającą się asymetrią tułowia, prowadzącą do skrzywienia kręgosłupa. Pomóc może specjalny turnus terapeutyczny, który oferuje Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu w Krakowie. By zebrać środki na dofinansowanie kompleksowej rehabilitacji dla chłopca, pomyśleliśmy o charytatywnej akcji skoncentrowanej wokół Cracow Fashion Week – mówi Klaudia Kaniewska z Działu Wsparcia Fundacji Poland Business Run.

Tak powstała wyjątkowa seria fotografii “Pełno-sprawne” przygotowana przez Łobzowska Studio. Zdjęcia zostaną zaprezentowane w dzień pokazu “przePROJEKTowani”, a następnie przez cały marzec będzie można je obejrzeć w Radisson Blu Hotel przy ul. Straszewskiego 17. Posłużą także jako nagrody dla darczyńców, którzy wpłacą środki na dofinansowanie rehabilitacji 6-letniego Oliwiera.

Bohaterami projektu są przedmioty codziennego użytku, wyposażenie hotelu, które po utracie jednego z elementów zostały poddane małej renowacji, dzięki czemu odzyskały funkcjonalność.

Metaforycznie nawiązujemy do osób z niepełnosprawnością ruchową, które po utracie kończyn, dzięki protezom, znów są w pełni sprawne. Brakujące części przedmiotów, np. nogę krzesła czy ucho filiżanki, “naprawiliśmy” i zaakcentowaliśmy kolorem pomarańczowym, charakterystycznym dla Fundacji Poland Business Run. Rekwizyty i tło stanowią elementy powiązane z modą, bo wystawa towarzyszy Cracow Fashion Week 2019 – tłumaczy Meg Rychlik z Łobzowska Studio.

Cieszymy się, że możemy się włączyć w akcję i nadać modzie wymiar charytatywny. Pokazujemy w ten sposób, że fashion to nie tylko styl życia, ale także element szeroko rozumianej kultury, który może zmieniać świat. Takie postrzeganie mody jest nam bardzo bliskie – mówi Jerzy Gaweł, dyrektor Cracow Fashion Week i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU.

W jaki sposób można pomóc Oliwierowi? Wpłacając dowolną kwotę na charytatywną zbiórkę Fundacji Poland Business Run w portalu Zrzutka.pl dostępną pod linkiem https://zrzutka.pl/oliwier. Dla darczyńców przygotowano nagrody w postaci pocztówek lub plakatów z serii “Pełno-sprawne”. Do udzielenia pomocy Oliwierowi zaproszony jest każdy – akcja potrwa przynajmniej do końca marca.

Cracow Fashion Week odbywa się do 17 marca w Krakowie pod hasłem „Moda, sztuka, ekologia”. W programie pokazy mody, wystawy fotografii oraz warsztaty. Program: cracowfashionweek.com oraz ksa.edu.pl.

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial