Wyprawa na Nordkapp cz. X

13

Ściana Trolli, Drabina Trolli – Fiordy Zachodnie – Norwegia

Trollveggen – Ściana Trolli to jedna z największych norweskich ścian mierząca około 1300 metrów. W latach 1970 – 1980 stała się miejscem podboju polskich wspinaczy, którzy właśnie tutaj pokazali światu, że w zimowej wspinaczce nie mają sobie równych i zasługują bezsprzecznie na miano „lodowych wojowników”. Miałem to szczęście nocować na tym samym kempingu, co ci moi bohaterowie, dzięki którym rozpocząłem moją przygodę z górami. Gdy przed laty zaczytywałem się w książkach poświęconych zdobywaniu tej ściany, miałem marzenie, by kiedyś ją zobaczyć na własne oczy i poczuć jej majestat. Tak też sie stało… moje marzenie się spełniło.

Jedną z największych atrakcji w tym rejonie jest też Trollstigen – Droga Trolli zwana również Drabiną Trolli. Droga ta powstała w 1836 roku. Tworzą ją kręte zakosy o nachyleniu do 12%, wznosząc się na wysokość 850m n.p.m., przez co z podnóża doliny przypomina drabinę. Przecinają ją wielkie wodospady, a największy z nich to Stigfossen, spadający z wysokości 180 metrów. U podnóża znajduje się jedyny na świecie znak „Uwaga trolle”, przy którym należało zrobić sobie zdjęcie.

Wśród wielu atrakcyjnych miejsc warte zwiedzenia jest również miasteczko Alesund, które po pożarze w 1904 roku zostało odbudowane w secesyjnym stylu. Wstąpić należy również do  Parku Oceanu Atlantyckiego – jednego z największych oceanariów w Europie.

Niestety pogoda norweska uległa pogorszeniu. Ciągłe opady deszczu, jak i zbliżający się koniec wyprawy sprawił, że po kilku dniach postanowiliśmy pojechać dalej. Wiedzieliśmy, że ten rejon jest juz bardziej dostępny i tutaj z pewnością nie jesteśmy ostatni raz (co zresztą okazało się w przyszłości prawdą). Przed nami stolica Norwegii – Oslo.

Fot.: Tomasz Kudasik

więcej na:  tomaszkudasik.pl

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial