XII Forum Integracyjne „Nowoczesne technologie pomocne osobom niepełnosprawnym”

9 grudnia 2016 r. we wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbyło się XII Forum Integracyjne „Nowoczesne technologie pomocne osobom niepełnosprawnym”.

Rozwój techniczny przynosi konkretne, a bardzo specjalne pomoce dla osób niepełnosprawnych. Nierzadko wykorzystujące technologie iście kosmiczne! Takim urządzeniem, dziś już szeroko użytkowanym także w Polsce są implanty ślimakowe. Implant umożliwia osobom całkowicie niesłyszącym komunikację, a przez to zwłaszcza edukację i późniejszą pracę.

„FaceController", umożliwia sterowanie komputerem poprzez mimikę twarzy; a z kolei dzięki komputerowi – sterowanie różnymi urządzeniami, które można z nim połączyć.

Na co dzień ogromnie pomocne mogą być także różnego rodzaju przewodniki i poradniki, dostępne właśnie przez internet. Przez internet można także oglądać – z audiodeskrypcją i napisami ! – filmy z kanonu polskiej kinematografii. A to dzięki stronie www.adapter.pl – na którą systematycznie wchodzi ponad 40 tysięcy osób, również żyjących daleko od naszego kraju.

Jak tego typu urządzenia i rozwiązania mogą być wykorzystywane przez jedną osobę – pokazuje Agata Roczniak (na zdj.): starannie dobrany w każdym szczególe wózek (jak ubranie uszyte przez najlepszego krawca), właściwie dobrany i dostosowany samochód, odpowiedni komputer i równie przemyślany rodzaj telefonu; wszystko to razem umiejętnie użytkowane umożliwia aktywne życie, w tym pracę zawodową.

http://naszesprawy.eu/

 

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial