XIII Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku, w dniach 17-19 czerwca, rozegrano pierwszą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

Wystartowało 21 załóg (16 załóg z niepełnosprawnoscią ruchową i 5 załóg żeglarzy niesłyszących). Ci pierwsi ścigali się na sasankach, a żeglarze niesłyszący na tangach. Pogoda była zmienna. W piątek, który był dniem treningowym, podobnie jak w ubiegłym roku był silny wiatr 4-5 B.

Tuż po zakończeniu treningów przyszedł szkwał około 8-9 B, który połamał kilka drzew na terenie Centrum, w tym powalił olbrzymią, ponad stuletnią wierzbę na keję portową. Upadek drzewa widziało wiele osób, ale na szczęście żadna z nich nie ucierpiała. Prognozy pogody na sobotę były różne, niektóre zapowiadały silny wiatr. Rano rzeczywiście był silny wiatr i komisja sędziowska nakazała refowanie żagli. Na szczęście najgorsze prognozy się nie sprawdziły i przez cały dzień wiało 2-3 i tylko momentami 4 B.

Do obiadu rozegrano trzy wyścigi, a po przerwie obiadowej do wieczora również trzy. W niedzielę było sporo słońca, wiatr 1-3 B i rozegrano kolejne trzy wyścigi.

W kategorii żeglarzy z niepełnosprawnością ruchową od początku regaty zdominował Andrzej Bury, który wygrał pięć wyścigów i trzy razy był drugi. Równo żeglował Darek Kuśnierz i w rezultacie zajął drugie miejsce. O trzecie miejsce trwała walka do ostatniego wyścigu, która zakończyła się zwycięstwem Olgi Górnaś-Grudzień.

W kategorii żeglarzy niesłyszących regaty zdominował Zbigniew Gumiński, który wygrał cztery wyścigi i trzy razy był drugi.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Organizatorzy zaprosili zawodników na drugą edycję XIII Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wyniki:
Żeglarze z niepełnosprawnością ruchową:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (11 pkt.)
2. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Andrzej Dziekoński (19 pkt.)
3. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Halina Liczmańska (40 pkt.)
4. Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Monika Kołzian (43 pkt.)
5. Janusz Wilczyński Stanisław Jurgielewicz, Jarosław Zasławski (52 pkt.)
6. Jan Uruski, Irena Uruska, Zdzisław Uruski (56 pkt.)
Żeglarze niesłyszący:
1. Zbigniew Gumiński, Marta Droździel, Paweł Jankowski (13 pkt.)
2. Katarzyna Kowalczyk, Mikołaj Minko, Arkadiusz Tylutki (16 pkt.)
3. Rafał Zadroga, Wojciech Borowski, Maria Pawlak ( 23 pkt.)

źródło: http://naszesprawy.eu

fot. Marek Winiarczyk

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial