Zawsze do celu! Rozmowa z Michałem Kopcem

Witajcie! Tym razem moim i Waszym gościem jest Michał Kopiec. Youtuber prowadzący kanał zatytułowany „I co dalej?, gdzie pokazuje, jak przełamywać bariery stawiane przed nami przez naszą niepełnosprawność. Witaj Michał 🙂

Czy zechciałbyś w kilku słowach opowiedzieć o sobie?

Cześć, jestem Michał, mam 28 lat i od niemal 7 poruszam się na wózku wskutek nabycia niepełnosprawności. Aktualnie zajmuję się sportem, a w wolnym czasie lubię grać w gry komputerowe i słuchać muzyki, no i oczywiście prowadzę kanał na platformie YouTube o nazwe „I co dalej?”.

Jakie okoliczności doprowadziły do powstania niepełnosprawności u Ciebie?

Doznałem wypadku podczas pełnienia obowiązków ratownika WOPR na obozie harcerskim. Medyczne rozpoznanie, to uraz rdzenia kręgowego na poziomie c6 i c7, czyli tetraplegia.

Chciałbym, abyśmy powiedzieli co nieco na temat Twojej działalności na kanale, skąd wziął się pomysł na jego powstanie?

Do założenia kanału popchnęło mnie, że sam szukałem takich informacji, jakie staram się zawrzeć w swoich materiałach. Niestety po nabyciu niepełnosprawności najczęściej jesteśmy zostawieni sami sobie, znikąd informacji, no i przecież nie ma czegoś takiego, jak „podręcznik do niepełnosprawności”. Ja nie tyle, co chcę taki stworzyć, a może nieco pokierować i pokazać, jak to wygląda u mnie, ale i nie tylko.

Czy w procesie tworzenia kanału sięgałeś po jakieś opinie, uwagi, sugestie?

Tak! Bardzo często robiąc reasearch pytam grup osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami jakie mają zdanie na dany temat, próbuję sam wyszukać informacji, często udaje się coś znalezc na zagranicznych forach, ale wiadomo – nie każdy posługuje się na tyle płynnie zarówno językami obcymi, jak i przeglądarką

Z jaką reakcją Twojego najbliższego otoczenia spotkało się stworzenie przez Ciebie „I co dalej?” na początku jego istnienia? Jak Twoja aktywność na YouTube odbierana jest orzez otoczenie w chwili obecnej?

Na początku wiadomo – mój materiał nie miał rozgłosu, zasięgów, czy widzów. Byli to głównie moi znajomi i rodzina, którzy bardzo aprobowali i wspierali mnie w mojej „misji”, jednak w miarę kolejnych odcinków – widownia rosła. Kilka osób chętnie pomagało mi w tworzeniu materiałów, za co oczywiście bardzo dziękuję! Tutaj chciałem zaznaczyć, że miałem dość długą przerwę w prowadzeniu kanału, ponieważ zwyczajnie nie chciało mi się poświęcać zazwyczaj mnóstwa godzin swojego czasu i pacy nad nim dla bardzo małej ilości wyświetleń, któe to napędzają. Okazało się jednak, że chcą się czegoś dowiedzieć. Dało mi to kopa i motywację do dalszego działania i powrotu do nagrywek! Obecnie mój kanał zna bardzo wiele ludzi ze środowiska osób z niepełnosprawnościami, co widać po statystykach. Materiały udostępniane są już nie tylko przeze mnie, ale ludzi, któzy odnajdują w nich wartość i przekaz. A o te – wydaje mi się, że wcale nie jest trudno 🙂

Co chciałbyś uświadomić społeczeństwu poprzez nagrywanie filmików?

Przede wszystkim to, że osoby z niepełnosprawnościami nie powinny być wykluczane z życia społecznego. Nadal pozostajemy przecież ludzmi i mamy ludzkie potrzeby, nawyki i zachowania. Częste tabu, które dotyczy tego właśnie środowiska – jest u mnie poruszane i najczęściej rozbijam stereotypy, które są gdzieś tam zakorzenione w ludziach. Staram się jakby zdestygmatyzować obraz osoby na wózku, ale nie ograniczam się tylko do wózków, a idę krok dalej!

Jakie są Twoje odczucia jeśli chodzi o postrzeganie niepełnosprawności przez ludzi? Czy można zaobserwować postępy w tym zakresie?

Na pewno jest nad czym pracować, wydaje mi się, że z biegiem lat będzie już tylko lepiej. Powoli ten zakrzywiony obraz osoby z niepełnosprawnością zostaje wyplewiony i zastąpiony nowym – o który sam zresztą walczę. Wydaje mi się, że nowe, młodsze pokolenie już wychowane w zróżnicowanym społeczeństwie jest dużo bardziej wyrozumiałe i empatyczne.

Jakie są Twoje plany na przyszłość?

Na pewno chcę rozwijać swój kanał, czuję, że robię dobrą robotę, a i feedback, który dostaję również utwierdza mnie w tym. Chcę robić jak najlepsze i jak najbardziej dostępne materiały, zarówno merytorycznie, jak i technicznie. Co jakiś czas dokupujemy trochę sprzętu za każdym razem o półkę wyżej. To mikrofony, to oświetlenie, lampy, dodatkowe akumulatory do kamry, a ostatnio nowy aparat ze specjalnym obiektywem!

Czy podzieliłbyś się z nami jakimś przesłaniem będącym ciekawym zwieńczeniem tego wywiadu?

Pamiętajcie, że niezależnie od sytuacji, stanu sprawności, czy jakiegokolwiek innego czynnika – nadal jesteśmy ludzmi i tak właśnie powinniśmy się traktować!

Dziękujemy za rozmowę!

Zachęcamy do subskrybowania kanału Michała Kopca „I co dalej?” na YouTube

Wywiad został zrealizowany przez Rampowicza Kamila Drożyńskiego

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial