Zdaniem Pana doktora Mariusza Dąbrowskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii, „cukrzyca charakteryzuje się zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań i inwalidztwa oraz przedwczesnej śmierci. Jednym zaś z fundamentów jej leczenia jest regularna samokontrola poziomu stężenia glukozy we krwi”.
Cukrzyca w Polsce
W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób., a liczba ta stale rośnie. Eksperci akcentują, że „cichy zabójca” jak nazywana jest cukrzyca dotyczy jeszcze ok. pół miliona osób, które najprawdopodobniej są nieświadome tego, że chorują.
Na terenie naszego województwa istnieje 40 poradni diabetologicznych ogólnych oraz jedna poradnia dla dzieci. W roku 2019 cukrzyca zmusiła do wizyty u specjalisty diabetologa 43 208 dorosłych pacjentów oraz 808 dzieci.
Wśród czynników sprzyjających cukrzycy wymienia się niewystarczającą aktywność fizyczną i niewłaściwą dietę. Nawet pół godziny regularnej aktywności każdego dnia realnie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Z diety warto wyeliminować nadmiar cukrów i tłuszczy, a także wysokokaloryczne i wysokoprzetworzone produkty oraz używki. Jadłospis powinien być ponadto bogaty w warzywa i owoce.
WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Dzisiaj jej rozmiary są bliskie pandemii. Liczba chorych na cukrzycę na świecie rośnie. Żyje z nią 415 mln ludzi (8,8 proc. populacji),czyli co jedenasta dorosła osoba. Do 2040 roku liczba ta wzrośnie do 642 mln, jak wynika z szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.
Fakty na temat cukrzycy
Cukrzyca, obok groźnych konsekwencji i powikłań, jest sporym obciążeniem finansowym dla pacjentów i budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2018 roku leczenie cukrzycy wyniosło w Polsce 2 mld zł. Blisko połowę (49%) stanowiły koszty leków stosowanych przy cukrzycy. Kolejne 25% to paski do oznaczania glukozy we krwi. Ponad 20% kosztowały świadczenia udzielone z powodu cukrzycy, 4% zaś pompy insulinowe i system ciągłego monitorowania glikemii. Pacjenci z własnej kieszeni dopłacili 0,5 mld zł. Całkowity koszt cukrzycy w Polsce to rocznie ok. 7 mld złotych.
„Pacjenci potrzebują przede wszystkim edukacji, ponieważ cukrzyca jest chorobą, w której edukacja odgrywa kluczową rolę, oraz dostępu do odpowiedniej farmakoterapii i technologii medycznych. Bez tych dwóch aspektów nie możemy mówić o dobrze prowadzonej cukrzycy” – Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Wpływ cukru na otyłość
Jaki wpływ ma cukier na otyłość, która z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. kardiologicznym i onkologicznym?
Rzetelną edukację zapewnia m.in. akcja „Środa z Profilaktyką” organizowana wspólnie przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. W każdą środę w Podkarpackim Oddziale NFZ udzielamy bezpłatnych konsultacji z dietetykami oraz umożliwiamy bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i wagi na specjalnym analizatorze. Zachęcamy odwiedzających NFZ do skontrolowania własnego zdrowia, wskazujemy czynniki ryzyka, które powinno się minimalizować, aby uniknąć poważnych chorób, np. cukrzycy. W przypadku wyników budzących wątpliwości zalecamy kontakt i dalsze konsultacje z lekarzem.
Opłata cukrowa
Warto również zauważyć, że plany wprowadzenia tzw. opłaty cukrowej, które obecnie są prowadzone mają przede wszystkim cel prozdrowotny, a nie fiskalny. Idąc śladem wielu krajów, którym tak jak i Polsce zależy na trwałej zmianie zwyczajów żywieniowych, posiłkujemy się wynikami zmniejszonej ilości spożywanego cukru, tam gdzie tą opłatę wprowadzono. Wpływy z niej (co warte zaznaczenia) zostaną przeznaczone w całości na leczenie pacjentów. Ważnym jednocześnie aspektem jest pozytywny wpływ na zachowania konsumenckie tak istotne dla zachowania zdrowia.