Żyj Aktywnie, żyj z pasją – Dzień Osób z Niepełnosprawnością w Rzeszowie
W piątek 17 maja 2019 r. Podkarpackie Koło „Podaj Dalej” – terenowy oddział Stowarzyszenia Reumatyków i ich Sympatyków im. Hanki Żechowskiej w Rzeszowie było gospodarzem konferencji „Żyj Aktywnie” zorganizowanej z okazji „Dnia Osób z Niepełnosprawnością”, która odbyła się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie przy ul. Lwowska 60
Współorganizatorem wydarzenia był : Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Rzeszowie, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Podkarpacki. Partnerami zaś : Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Rzeszowskie Centrum Wolontariatu 50+.
Honorowy patronat nad imprezą objął : Rzecznik Praw Pacjenta, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.
Poruszono ważne tematy dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów
Wszystkich uczestników i przedstawicieli organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami powitała Jolanta Fień – Prezes Zarządu SRiIS, która stwierdziła, że ideą zorganizowania konferencji było przybliżenie społeczeństwu potrzeb osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz pokazanie, jak mimo ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu wspaniale realizują swoje pasje, pracują i wspólnie działają …
Następnie kilka słów do zgromadzonych wygłosiła Ewa Papiewska-Borkowska Dyrektor O/ZUS w Rzeszowie. Zwracając uwagę na fakt, że obecność zgromadzonych oraz prezentowane na wystawie prace artystyczne – są najlepszym dowodem, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu celów i marzeń. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami.
Wykłady o interesującej tematyce
Dalszą część spotkania poprowadziła Alicja Kochanowicz- Grabyś, Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w ZUS.
Uczestnicy spotkania, także niesłyszący, dzięki obecności tłumacza migowego Katarzyny Hul, mogli wysłuchać interesujących wykładów :
- „Wsparcie aktywności sportowo-kulturalnej osób niepełnosprawnych” za pośrednictwem PFRON
Pierwszy z nich wygłosiła Agnieszka Ulak, która zapoznała słuchaczy z formami wspierania przez PFRON wszelkich form aktywności fizycznej i kulturalnej – czyli życiowych pasji osób z niepełnosprawnościami. Jak zaznaczyła, pomoc finansowa min. dla sportowców, artystów kierowana jest poprzez organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorstwa społeczne, organizacje kościelne), które opracowując konkretne projekty, przystępują do ogłaszanego co roku przez PFRON konkursu – obejmującego sześć kierunków wsparcia. Warunkiem udziału w/w konkursie jest statutowy zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Fil 2
- „Żyj z pasją”
Kolejnym punktem programu było wystąpienie przedstawicieli Przemyskiego Klubu Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”. Osób wyjątkowych, które mimo fizycznych ograniczeń realizują swoje pasje i marzenia…
Jako pierwsza wystąpiła Zuzanna Ostafin, mieszkanka Lubziny, która w wyniku choroby od 23 roku życia jest osobą niewidzącą. Mimo to „idzie odważnie przed siebie, pokonując życia bariery…”. Jako poetka zadebiutowała w 2003 r. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich. Jej twórczość cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Podkarpacia. Obecnie od roku jej pasją jest śpiew. Posiada również zdolności manualne, dzięki którym rozwija się w rękodziele artystycznym.
Następnie o swoich sportowych pasjach i wyzwaniach opowiedział Piotr Garbowski z Klimkówki koło Rymanowa- paraolimpijczyk, u którego w wieku 30 lat zdiagnozowano zwyrodnienie plamki żółtej. Uczestnik i zdobywca wielu medali w międzynarodowych i ogólnopolskich mistrzostwach, pucharach świata w biegach narciarskich i biathlonie osób niewidomych i słabowidzących. Swoją życiową postawą zachęcał zgromadzonych do dalszej aktywności w życiu.
Swoją twórczość zaprezentowała również Lucyna Krzan, niewidoma poetka z Niżatyc, która przygodę z poezją zaczęła w szkole średniej. Jej twórczość znana jest na całym Podkarpaciu. Jest autorką wierszy, opowiadań, bajek dla dzieci – jak mówi o sobie: „pisze – bo lubi ”, także śpiewa. Chętnie uczestniczy w spotkaniach, warsztatach oraz konkursach literackich o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
Przydatne informację dla każdego
- „Internetowe konto pacjenta i jego funkcjonalności”
O czekających nas zmianach w zakresie Zintegrowanego Konta Pacjenta, o pracach nad nową aplikacją jaką jest Internetowe Konto Pacjenta, sposobie zakładania i możliwości dostępu do zawartych w nim informacji, zasadach otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdzającej ubezpieczenie na terenie Unii Europejskiej oraz dostępie do platformy ePUAP – opowiedziała Renata Kania Naczelnik Spraw Świadczeniobiorców w NFZ.
- „Po zdrowie z prewencją ZUS”
Przemysław Styka z o/ZUS w Rzeszowie przybliżył uczestnikom konferencji informacje na temat zasad leczenia w Polsce i za granicą. Omówił min. formy leczenia uzdrowiskowego (szpitalnego, sanatorium, przychodni uzdrowiskowej), jakie przysługują z tytułu kontynuacji leczenia. Także wyjaśnił jak realizować zlecenia np. na wyroby medyczne.
- „Droga do szczęścia”
O znaczeniu śmiechu i wpływie stresu na życie człowieka opowiedziała Paulina Kawa – Zięba blogerka, trenerka zdrowego stylu życia i gimnastyki śmiechem. W swoim wystąpieniu zaprosiła zebranych do kilku ćwiczeń, aby przybliżyć w jaki sposób możemy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Zachęciła również do zmiany niektórych nawyków, które nie zawsze w pozytywny sposób wpływają na nasze codzienne życie.
- „Ulgi, zniżki i inne prawa osób niepełnosprawnych”
Agnieszka Capińska z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rzeszowie poruszyła temat ulg i zniżek jakie wynikają z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Przybliżyła także przysługujące prawa – wynikające z faktu posiadania w/w dokumentów.
- „Gimnastyka usprawniająca’’
Na koniec spotkania fizjoterapeuta Agata Jakubczyk udzieliła kilku wskazówek z zagadnienia rehabilitacji – proponując udział w prostych ćwiczeniach, które można wykonywać w warunkach domowych, a które mają korzystny wpływ na organizm.
Wystawa rękodzieł
Ponadto, podczas wydarzenia można było obejrzeć prace artystyczne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Załęskiej 7A w Rzeszowie oraz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz dostęp do platformy ePUAP i Internetowego Konta Pacjenta, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Wszyscy prelegenci na zakończenie swych wystąpień uhonorowani zostali podziękowaniami z rąk organizatorów.
Szczególne podziękowania za dotychczasową współpracę skierowane zostały do Katarzyny Hul – tłumaczki języka migowego. To dzięki niej członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych mogą w pełni uczestniczyć w organizowanych przedsięwzięciach.
Podsumowując przebieg konferencji można stwierdzić, że była ona cennymi źródłem informacji i inspiracji dla jej uczestników!