Osoby niepełnosprawne pragną uczestniczyć w życiu społecznym na równi z osobami pełnosprawnymi.
Osoby niepełnosprawne
Podejmują aktywność w różnych obszarach, w tym na gruncie sportowym, udowadniając, jak wiele są w stanie osiągnąć ciężką pracą, mimo występującej dysfunkcji organizmu. Najpiękniejszym tego dowodem są historie zwycięstw zawodników niepełnosprawnych na imprezach rangi ogólnoświatowej.
W przypadku osób niepełnosprawnych istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska wykluczenia społecznego, powodowanego wieloma barierami często trudnymi do pokonania.
W związku z tym bardzo ważne jest motywowanie osób z dysfunkcją organizmu do podjęcia aktywności przeciwdziałającej tego rodzaju sytuacji.
Element rehabilitacji
Formą aktywizacji jest sport, będący ważnym elementem rehabilitacji mającej poprawić wydolność i zdolności motoryczne organizmu. Wzmacnia mięśnie, uelastycznia stawy, zapewnia siłę potrzebną do pokonywania barier życia codziennego. Jednak sport nie tylko przyśpiesza regenerację, w dużym stopniu wspomaga też procesy adaptacyjne.
Rehabilitacja dostarcza pozytywnych emocji
dzięki czemu korzystnie wpływa na ogólną kondycję psychiczną osoby niepełnosprawnej. Zyskuje ona pewność siebie i zaczyna wierzyć we własne możliwości, podejmując kolejne wyzwania przybliżające ją do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Sport wpływa na życie społeczne
dzięki budowaniu relacji ze środowiskiem o podobnych doświadczeniach i aspiracjach. Dla wielu osób niepełnosprawnych stał się okazją do nawiązania nowych znajomości, które zaowocowały prawdziwą przyjaźnią.
Aktywność sportowa
Jako element rehabilitacji sport ma zapewnić osiągnięcie określonego poziomu sprawności, adekwatnie do rodzaju i stopnia występującej dysfunkcji. W pewnym momencie przyjmuje on formę rekreacyjną, której celem jest aktywne spędzanie wolnego czasu.
Osoby niepełnosprawne
spotykają się w małych grupach tworzonych przy uwzględnieniu występującej u nich dysfunkcji. Dzięki temu mają możliwość w równym stopniu uprawiać określoną dyscyplinę sportową ukierunkowaną na utrzymanie już osiągniętej w określonym stopniu sprawności i wydolności organizmu.
Dla niektórych osób forma rekreacyjna to za mało
dlatego decydują się uprawiać sport wyczynowy. Podejmowanie sportowych wyzwań ma na celu przełamywanie barier i pokazywanie, że mimo pewnych dysfunkcji organizmu można odnosić sukcesy. A zawodnicy niepełnosprawni mają ich na koncie wiele.
Medalowe sukcesy
Sportowcy niepełnosprawni mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami, które wciąż pragną poprawiać, między innymi na tak wyjątkowej imprezie jak Igrzyska Paraolimpijskie.
Z każdej Paraolimpiady
polscy zawodnicy przywożą wiele medali, a do rekordowych pod względem krążków imprez zaliczają się Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie – 36 i Rio de Janeiro – 39.
Podczas ogólnoświatowych zawodów z udziałem osób niepełnosprawnych często padają rekordy świata świadczące o zaangażowaniu i determinacji.
Jeden z tak doskonałych wyników ustanowił Maciej Lepiato w kategorii T44, który z sukcesem medalowym rywalizuje również z zawodnikami pełnosprawnymi.
Zawodniczką startującą zarówno w Igrzyskach Paraolimpijskich, jak i Olimpijskich jest Natalia Partyka, która rywalizuje z tenisistkami stołowymi z całego świata.
W historii sportu jest wiele przypadków zwycięskiej rywalizacji sportowców niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, które warto poznać, podobnie jak historię Paraolimpiad.