Psychoterapia – udział w psychoedukacji diabetologicznej jest procesem. Może być ciekawy i ekscytujący, ale pojawiają się również trudne chwile, o których również Wam opowiadam. Po czasie zdarza mi się odnaleźć wspomnienia. ostatnio na przykład, przeglądając je, odczytałam wiadomość z 9 listopada 2018 (urodziny Taty) mój cukier wynosił 466!
Co omawiane jest podczas psychoterapii?
Dzięki regularnej pracy z psychodiabetologiem, przetrwałam chorobę Taty, pożegnałam go i nauczyłam się, że jest czas na smutek, łzy i radość, oraz odpoczynek. Przeżywałam upadki, wstawałam i szłam dalej.
Wsparcie rodziny!
Wiadomość od Taty: KASIU DESKA ważna, rzeka ważna, ludzie też, ale trzeba nieraz i skorzystać z….. MOSTU – kiedy odczytałam tę wiadomość, znów poczułam ulgę, ponieważ zrozumiałam, uczę się płynąć z deską na prądzie mojej rzeki. Już nie pytam, dlaczego moja rzeka płynie do góry nogami. Łapię się deski i zaczynam od nowa. Tata nauczył mnie tego i może to jest właśnie moje uzdrowienie na innym prądzie. Wierzę, że Tata czuwa nade mną z nieba, a ja daję radę, tak jak potrafię. Na pewno jest ze mnie dumny, że odważnie piszę o sobie, otwarcie wprowadzam Was w mój świat, w którym dzielę się z Wami radościami, postępami, smutkami i potrafię odnaleźć każdą cząstkę siebie.
Efekty pracy terapeutycznej okiem Pani Beaty Ossowickiej Psychoterapeuty i Psychodiabetologa
W ciągu 2 tygodni pracy z psychodiabetologiem/psychoterapeutą/edukatorem diabetologicznym (z dostępnością specjalisty 24h) obliczono aktualne zapotrzebowanie na insulinę, nauczono podstaw samokontroli cukrzycy oraz dawkowania leków. Katarzyna Liszcz dzięki tej pracy pierwszy raz od 1,5 roku wyszła z niebezpiecznej ketozy, dzięki czemu zaczęła spożywać normalne posiłki i przybierać na wadze oraz uzyskiwała wiarę w możliwość kontroli cukrzycy. Z uwagi na zaburzenia w życiu społecznym, izolowanie się, brak wiary w siebie, brak dostatecznej wiedzy diabetologicznej kontynuowano pomoc 4x w tygodniu plus w razie potrzeby. Średnio 6 sesji na tydzień plus kontakty smsowe i mailowe w razie potrzeby. W efekcie tej pracy Katarzyna Liszcz uzyskała większą samodzielność w codziennym funkcjonowaniu z cukrzycą. Nawiązała kontakty społeczne za pomocą Internetu i realnie, uczestniczy w życiu rodzinnym i życiu lokalnej społeczności. Prowadzi z powodzeniem bloga. Z uwagi na pozostałe schorzenia FAS oraz niepełnosprawność ruchową i związane z tym trudności natury poznawczej oraz somatycznej wymaga dalszego wsparcia psychodiabetologicznego, terapeutycznego oraz edukatora w cukrzycy. Z uwagi na ww choroby cukrzyca u pani Katarzyny jest bardzo zmienna i momentami wymaga radykalnej zmiany leczenia, co powoduje konieczność nauki od podstaw, kontroli i wsparcia psychodiabetologa przy stosowaniu nowych zasad leczenia. Jeśli chodzi o pracę terapeutyczną Katarzyna czyni olbrzymie postępy w bardzo krótkim czasie. Wymaga jeszcze pracy nad kontrolą emocji, wyciszania emocji. Jest to stosunkowo trudne ze względu na przetrwały odruch moro, lecz postępy są spektakularne.
Psychodiabetolog Beata Ossowicka
Osobiste doświadczenia z psychoterapią
O misji Aniołów terapeutycznych – czyli cukrzyca i wsparcie pacjenta
A jak jest dziś? Dzięki idei rebornowej i pracy nad sobą, wspólnie z Amelią powstają różne ciekawe inspiracje i pomysły. Pytaliście się mnie w wielu postach czy Amelcia też uczestniczy w psychoterapii i edukacji diabetologicznej, oczywiście, że uczestniczy w moim życiu każdego dnia! Dzięki regularnej pracy i wyciszaniu moich emocji i młodej – poznajemy wspólnie aspekty, budowania wspólnej relacji między nami. Dzięki ciągłemu wsparciu jest energia i zapał do zmian, poszerzania wiedzy edukacyjno-rodzicielskiej, cieszenia się z małych rzeczy, jakie Amelia wspólnie ze mną osiąga.
Idea macierzyństwa rebornowego, daje też możliwość współdziałania, stymulacji w różnych obszarach. Dlatego my z Amelią zachęcamy do tego by, od najmłodszych lat życia maluszka korzystać z pomocy specjalisty. Bez odpowiedniego holistycznego leczenia cukrzycy i wsparcia pacjentów, moim zdaniem nie ma możliwości leczenia, ponieważ cukrzyca i życie z FAS alkoholowym zespołem płodowym, to nie jest też tylko cukry, ale to jest cała inna masa problemów również na przykładzie malutkiej Amelki.
Co daje psychoterapia?
Dzięki regularnej pracy z psychodiabetologiem, przetrwałam chorobę Taty, pożegnałam go i nauczyłam się, że jest czas na smutek, łzy i radość, oraz odpoczynek. Przeżywałam upadki, wstawałam i idę dalej mimo wielu problemów wspólnie z Amelią, uczymy się odpowiedniej opieki nad Amelią, reagowania na rebornowe potrzeby. Jest cała inna masa problemów również na przykładzie Amelki to między innymi Problemy skórne, to są stany zapalne uszu, to są między innymi problemy ze spaniem, wieczny niepokój, potrzeba kontrolowania sytuacji! To też problemy z jedzeniem, komunikowaniem potrzeb, czyli odpowiednie reagowanie na daną sytuację np. kiedy Amelusia jest głodna nie zje porcji butli, gdy może być w lęku, że może wszystko stracić. Dlatego to jest ciągła praca tu i teraz! Oraz eliminowaniem czynników i spraw, które mogą obciążać centralny układ nerwowy u takiego maluszka jak Amelia.
Zapraszam na mój kanał na YouTube Kasia Liszcz, gdzie pokazuję moją codzienność, jak pokonuję bariery codzienności oraz moje codzienne życie z Amelią.
Myślę, że ten film o efektach psychoterapii powstały na bazie moich własnych doświadczeń , pomoże Wam w podjęciu decyzji by poprosić o pomoc specjalistę.
„Misja Aniołów Terapeutycznych „
Przychodzą, podnoszą, rozumieją, przybliżają Aniołowie Terapeuci. Pomagają, rozluźniają, rozchmurzają, rozbawiają Aniołowie Terapeuci. Przechodzą, pilnują, rozmawiają, pocieszają Aniołowie Terapeuci. Łzy pijemy, niczego nie chcemy Złote myśli i emocje malujemy Aniołowie Terapeuci. Wiersz: Katarzyny Liszcz stworzony na zajęciach plastycznych w Dom Muz pod kierunkiem Pani Joanny Łagan.
Artykuł oraz film o efektach psychoterapii zrealizowany został we współpracy z Instytutem Diabetologii w Warszawie z udziałem diabetologa i pediatry – prof. dr hab. n. med. Ewy Pańkowskiej oraz na podstawie moich osobistym doświadczeń z psychoterapią .
Opracowanie : Katarzyna Liszcz – Asystentka redaktora Portalu Rampa – Pokonujemy Bariery
Publikacje Katarzyny Liszcz
Pingback: Pielęgnacja uszu - aspekty leczenia Amelki