Nic o nas bez nas 2022

Nic o Nas bez Nas 2 edycja – Relacja ze spotkania

Wyjątkowe wydarzenie „Nic o Nas bez Nas” 2022 dla osób z niepełnosprawnościami odbyło się 7 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej woj. podkarpackie w godzinach od 10 do 14.30. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób w większości z niepełnosprawnościami z Zakładów Aktywności Zawodowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowych, Rampowicze społeczność osób z niepełnosprawnościami i wielu przedstawicieli Organizacji, Stowarzyszeń i Fundacji. 

Nic o Nas bez Nas 2022

Pomysłodawcą wydarzenia był Patryk Grab, twórca wielu publikacji i filmów ukazujących codzienność osób z niepełnosprawnościami oraz redaktor własnego kanału na YT „Całe życie na kołach”. Współorganizatorem i współprowadzącym wraz z Patrykiem był Portal Rampa pokonujemy bariery www.rampa.net.pl.

Atmosfera podczas całego spotkania była bardzo rodzinna, przyjazna i sprzyjająca otwartości, a ilość żartów, ciekawych historii oraz dawki śmiechu utwierdziła nas w przekonaniu, że już czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku.

Wystąpili wspaniali goście:

Państwo Edyta i Paweł Lipińscy – małżeństwo z niepełnosprawnością od 24 lat, opowiedzieli o własnych sposobach na szczęście, wzajemnym podziale obowiązków, trudnym czasie diagnozy oraz wzajemnym wsparciu i akceptacji. Poczucie humoru pozwala im na zachowanie dystansu do spraw trudnych i cieszą się wszystkim co niesie codzienność.  

Patryk Grab opowiedział o własnej drodze do szczęścia, o realizacji marzeń oraz determinacji w działaniu. Opowiedział gościom o swoim dzieciństwie, dorastaniu, relacjach z mamą oraz motywacji jaką czuje w tym, aby pokazać niepełnosprawność taką jaka jest.  

Rampowicz Krystian Nowak opowiedział o drodze do swojej samodzielności, o aktywności zawodowej i społecznej o misji pokonywania barier jaką realizuje z Portalem Rampa. Opowiedział o swoim samodzielnym i niezależnym życiu oraz determinacji w codziennym pokonywaniu barier zwłaszcza mentalnych.

Karolina Rachwał fizjoterapeutka i ekspertka doboru sprzętu rehabilitacyjnego, opowiedziała o zasadach doboru wózków manualnych, elektrycznych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego, warunkach koniecznych do otrzymania dofinansowania, reklamacjach oraz bezpłatnych konsultacjach.

Monika Szymuś – pedagog i psycholog poprowadziła profesjonalny i wyczerpujący panel o seksualności osób z niepełnosprawnością, zaprezentowała różne sposoby radzenia sobie z seksualnością, przedstawiła bardzo ważną rolę rodziców i opiekunów w procesie dorastania oraz omówiła proces jaki zachodzi na drodze do dojrzałego i świadomego życia seksualnego.

Gościem specjalnym był Stanisław Kmiecik – Człowiek bez barier 2021, artysta malujący stopami w różnych technikach malarskich. Podczas swojego występu narysował symboliczny most, który ma łączyć dwa brzegi, pomiędzy światem osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością. Podczas spotkania Stanisław wraz z żoną opowiedzieli o wzajemnych relacjach, codziennym życiu z pasją malarską, podróżach i życiu niepełnosprawnością. Przekazali zgormadzonym gościom reprodukcje obrazów oraz ulotki i informacje, odpowiadali na wszystkie pytania z dużym poczuciem humoru i szczerością.

Monika Meleń – reżyserka optymistyczna, reportażystka i dokumentalistka filmów pokazywanych w kraju i za granicą. Opowiedziała o swoich filmowych bohaterach, pokazywaniu świata osób z niepełnosprawnością i tym jak wiele można się nauczyć i zrozumieć poprzez uczestniczenie w codziennym życiu osób z niepełnosprawnościami. Przypomniała współpracę z Patrykiem, wzajemne rozmowy oraz drogę jaką pokonuje Patryk w dążeniu do realizacji marzeń.

Dominik Kozłowski – asystent osób dorosłych ze spektrum autyzmu, opowiedział o początkach swojej pracy oraz o systematycznym uczeniu się rozumienia osób z niepełnosprawnościami. Poruszył temat akceptacji, integracji oraz wsparcia dorosłych osób ze spektrum autyzmu.

Marek Piechuta – Prezes Stowarzyszenia Dobry Dom, opowiedział o ponad 17 letniej pracy na rzecz Stowarzyszenia oraz o swoich przyjaciołach z którymi współtworzy Zakład Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie. Powiedział jak ważna jest cierpliwość w realizacji marzeń i że nie można się poddawać, bo nawet małe kroki przynoszą efekty i prowadzą do celu. Wspomniał pierwszy wyjazd z Patrykiem, wspólne doświadczenia oraz jak ważne jest bycie sobą w niepełnosprawności.  

Danuta Łuszczki – mama dorosłego Szymona z zespołem Downa, opowiedziała o swojej drodze do akceptacji choroby syna, macierzyństwie oraz szczęściu i dumie jaką teraz czuje, gdy widzi Szymona. Przedstawiała zdjęcia oraz relacje ze spotkania z Panią Prezydentową, podczas której Szymon zaprezentował swoją pasję projektowania sukienek. Dzieli się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami oraz aktywnością Szymona na blogu dluszczki, aby pomóc innym rodzicom w akceptacji i zrozumieniu siebie i swoich chorych dzieci.

Paweł Czyrek – nauczyciel, terapeuta rodzinny, wykładowca akademicki i muzyk, przedstawił spojrzenie osób pełnosprawnych na świat osób z niepełnosprawnościami. Brawurowo opowiedział o własnych przemyśleniach, dotyczących samoakceptacji osób z niepełnosprawnościami o poczuciu własnej wartości o dążeniu do celu i szanowaniu własnych i cudzych potrzeb. Podkreślił, że najważniejsze jest to, aby osoby z niepełnosprawnością traktować normalnie i z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi.

Natalia Siupik – fizjoterapeutka, psycholog, specjalizująca się w pracy z pacjentami neurologicznymi z niepełnosprawnościami. Opowiedziała o przyczynach i podłożu strachu, o wpływie myślenia na efekty rehabilitacji, dalszego leczenia i zdrowienia. O sile pozytywnego nastawienia, niezamykania się w sobie oraz sposobach komunikacji i wsparcia osób z niepełnosprawnościami będącymi w procesie leczenia.

Maja Horeszko –wieloletnia wolontariuszka, inicjatorka i realizatorka przedsięwzięć realizowanych przez Dobry Dom, a zwłaszcza projektu mieszkań chronionych. Opowiedziała o tym jak zmieniło się jej życie dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem o ogromnej zmianie i wsparciu jakie daje to miejsce. O możliwości pomocy innym dzięki projektowi mieszkań chronionych i życiowej zmianie jaką daje uczenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami. Odbyła się prezentacja filmu z udziałem uczestników projektu mieszkań chronionych.

Wydarzenie uświetnił wspaniały występ Moniki Szpunar przy akompaniamencie Pawła Czyrka – wykonali piosenkę Moniki Kuszyńskiej  pt. i Obudź się i żyj.

Pracownicy Pracowni Garmażeryjnej w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie przygotowali smaczny i ciepły posiłek:) za który wszyscy bardzo dziękujemy!

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie za ufundowanie okolicznościowych statuetek dla wszystkich prelegentów.

Dziękujemy Dyrekcji oraz wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Giedlarowej za wspaniałe przyjęcie, udostepnienie sali i pomieszczeń oraz pomoc i wspaniałą atmosferę.

Patronat medialny

TVP3 Rzeszów

Polskie Radio Rzeszów

Portal Rampa – pokonujemy bariery

Partnerzy:

Powiat Leżajski

Gok_Gminy Leżajsk

Stowarzyszenie DOBRY DOM

Zakład Aktywności Zawodowej Nowa Sarzyna

Dziękujemy sponsorom:

Pizzeria Aniela w Nowej Sarzynie

Pizzeria Raviola w Nowej Sarzynie

OSK Akademia Dominik Rola

Prezentujemy pierwszą część zdjęć, niedługo opublikujemy filmik.

Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas
Nic o nas bez nas

Zdjęcia źródło: Portal Rampa

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial