Trwający okres wakacyjny sprzyja częstszej aktywności fizycznej. W przypadku osób
niepełnosprawnych uprawianie sportu ma pozytywny wpływ nie tylko na ich kondycję fizyczną.
Jest także doskonałym sposobem na rozładowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz poznawanie nowych ludzi.
Sport i rekreacja pełni niezwykle istotną rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Regularna aktywność fizyczna w znaczący sposób wpływa na poprawę jakości życia osoby z niepełnosprawnością. Ważny jest tu nie tylko aspekt rozrywkowy, ale przede wszystkim fakt, że sport stanowi niezwykle skuteczną formę rehabilitacji i integracji.
Wpływ na zdrowie i kondycję
Niepełnosprawność zazwyczaj nie stanowi bariery w uprawianiu sportu, pod warunkiem, że forma aktywności jest dostosowana do stopnia niepełnosprawności, stanu zdrowia oraz możliwości osoby niepełnosprawnej. Poszukując najlepszej formy aktywności fizycznej, należy brać pod uwagę, że nie może ona narażać osoby niepełnosprawnej na kontuzje, które mogą przyczynić się do pogłębienia jej niepełnosprawności. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu. Z jego pomocą można z łatwością wybrać taką formę aktywności, która będzie najodpowiedniejsza dla danej osoby, biorąc pod uwagę stopień i rodzaj jej niepełnosprawności oraz możliwości fizyczne.
Wpływ na kształtowanie charakteru i relacji międzyludzkich
Regularna aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści. Wzmacnia pewność siebie, pomaga
budować poczucie własnej wartości, a także obniża poziom stresu. Uprawiając sport można także w doskonały sposób zaspokoić drzemiącą w każdym z nas potrzebę rywalizacji, którą odczuwają nie tylko osoby sprawne. Ponadto sport, a szczególnie dyscypliny zespołowe, ułatwiają nawiązywanie relacji z nowo poznanymi osobami i podtrzymywanie znajomości z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Aktywność fizyczna wpływa także na inne sfery życia osoby niepełnosprawnej. Dzięki niej osoby te lepiej radzą sobie z akceptacją swojej niepełnosprawności i nie traktują jej jako bariery, która uniemożliwia rozwój i prowadzenie normalnego życia. Jaka część osób niepełnosprawnych uczestniczy w zajęciach sportowych i jakie formy aktywności preferują? Tego dowiecie się z poniższej infografiki.