cukrzyca

Bartosz Śliwiński – Dj Śliwa o pasji ratowniczo -muzycznej i życiu z cukrzycą

Jestem uczniem III klasy Liceum Ogólnokształcącego w małej miejscowości o  profilu Ratownik Medyczny, uczęszczam także do pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej jako Młody Adept na Pełnego Strażaka Ochotnika. Po za tymi rzeczami jestem producentem muzyki klubowej i Dj’em.

Żyję powiedzeniem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Kiedy coś układa się nie tak, najpierw analizuję co ja mogłem zrobić nie tak, że się coś wydarzyło jeśli nie ma tam mojej winy to przypominam sobie słowa nie żyjącego już księdza proboszcza Adama Ceynowy ,który powiedział nam kiedyś że Pan Bóg doświadcza ludzi silnych bo wie, że sobie z problemami poradzą. Pomogło mi to już w wielu sytuacjach i bardzo jestem śp. Księdzu Adamowi za te słowa wdzięczny. Wypowiedział je na spotkaniu w naszym domu w trudnym dla mnie czasie, kiedy pojawiła się diagnoza Cukrzyca typu 1 i wydawało się, że świat się zawalił. Wtedy nie godziłem się z chorobą tylko z nią walczyłem a ona pokazywała mi na każdym kroku że jest silniejsza ode mnie.

dj śliwa

Skąd pomysł oraz energia, by połączyć  obie pasje  ratownictwo i muzykę ?

Ratownictwo to pasja jaką zaszczepiła mi mama sama od wielu lat pomaga chorym i cierpiącym jest pielęgniarką anestezjologiczną pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie spotyka się z różnymi pacjentami zarówno cierpiącymi jak i tragediami rodzinnymi. Pomaga każdemu kto tego potrzebuje to mi imponuje chciałbym być taki jak moja mama. Muzyka to moja pasja od kilku lat, zaczęło się od podpatrywania starszych DJ na różnych imprezach rodzinnych. To fajna sprawa i super kontakt z ludźmi i chyba właśnie ten kontakt z drugim człowiekiem łączy muzykę i ratownictwo.

Jakie możliwości daje prowadzenie swojego kanału Dj Śliwa?

To przede wszystkim zachęcanie innych do słuchania innej muzyki niż ta w radio promujemy swoje umiejętności dajemy się poznać innym. Prowadzimy na kanale zbiórki charytatywne i oczywiście gramy muzykę o jaką proszą słuchacze. Każdy wolny czas poświęcam na montowanie nowych kawałków, przeróbkach starych zakurzonych, które w nowej wersji stają się czymś wyjątkowym a to również pozwala na powrót do przeszłości i często fajnych wspomnień dla ‘starszej młodzieży”. Prowadzenie kanału to także szansa na pokazanie się managerom klubów, być może kiedyś uda się gdzieś zagrać w klubie lub na festiwalu. 

Bartosz Śliwiński

Jakie były Pana działania w zespole?

Czasami spotykamy się z innymi Dj gramy wówczas po kolei swoje kawałki i staje się z tego nie zła impreza. Jesteśmy na co dzień kumplami, przyjaciółmi a jeśli jest między nami rywalizacja to zawsze zdrowa i fair play.

Czy obie przygody: muzyka i ratownictwo zmieniły Pana    życie?

Jak najbardziej dzięki muzyce nie tracę nigdy energii, muzyka daje do życia delikatnego powera, a dzięki ratownictwu nauczyłem się podchodzić do każdej sytuacji na chłodno – w życiu codziennym jak i życiu z cukrzycą. Stałem się wrażliwy na ludzką krzywdę, ale to również nauczyło mnie spostrzeżenia na hejt jaki jest w sieci i nienawiści ludzi do siebie na co dzień. Ludzie na szczęście nie wszyscy są bardzo obojętni na los innych a raczej żyją krytyką i zazdrością, że ktoś ma lepiej ma coś więcej widzą tylko to co na zewnątrz nie znając wnętrza sytuacji komentują to co widzą czasami robiąc ogromną krzywdę tym co potrzebują akurat pomocy nie cierpię tego. Cieszę się, kiedy mogę pomóc na tyle ile pozwala mi wiek i siły oraz moja choroba, która czasami krzyżuje moje plany i podcina skrzydła, ale nie poddaje się.

Jaka jest recepta na udane życie w zdobywaniu  szczytów  ratowniczo-muzycznych?

Żyję powiedzeniem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Kiedy coś układa się nie tak najpierw analizuję co ja mogłem zrobić nie tak jak powinno ,że się coś wydarzyło jeśli nie ma tam mojej winy to wiem, że słowa nie żyjącego już księdza proboszcza Adama Ceynowy, który powiedział nam kiedyś że Pan Bóg doświadcza ludzi silnych bo wie, że sobie z problemami poradzą. Pomogło mi to już w wielu sytuacjach i bardzo jestem śp. Księdzu Adamowi za te słowa wdzięczny. Wypowiedział je na spotkaniu w naszym domu w trudnym dla mnie czasie kiedy pojawiła się diagnoza Cukrzyca typu 1 i wydawało się że świat się zawalił, wtedy nie pogodziłem się z chorobą tylko z nią walczyłem a ona pokazywała mi na każdym kroku że jest silniejsza ode mnie.

Jakie możliwości daje udział w imprezach  ratowniczo-muzycznych?

Pokazanie się publiczności, zapewnienie im bardzo dobrej i udanej zabawy na parkiecie. Tak naprawdę to ludzie muszą tworzyć klimat na imprezie a DJ musi odpowiednio dopasować utwory do parkietu. Bez klimatu, nie ma imprezy!

cukrzyca

Bierze Pan udział w zawodach ratowniczych, na czym dokładnie taka impreza polega  ?

Między innymi dzięki zawodom można uzyskać kurs pierwszej pomocy, ale i nie tylko, ponieważ takie rzeczy zaliczają się do podania o prace, często takie zawody i nie tylko są brane pod uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej o podjęcie pracy. Po za tym zdobywa się nową umiejętnością także wypracowuje to opanowanie i zachowanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach i często ludzkiej tragedii. Pozwala na opanowanie emocji na rzecz niesienia pomocy i to jest piękne. Po za tym cały czas trzeba ćwiczyć tężyznę fizyczna, aby mieć siły do walki z żywiołem.

Jak prowadzenie kanału DJ śliwa wpływa na relacje?

Przez 6 lat bycia DJ poznałem wiele osób, które zawsze pomogą  mi jeśli coś nie idzie np. przy komponowaniu utworu, ale także przy szukaniu danych piosenek na imprezy. A czasami po prostu wspierają dobrym słowem i dają dobre rady życiowe.

Jakie wymagania trzeba spełnić by zostać DJ ?

Najważniejszymi wymaganiami jakie trzeba posiadać to czas, skupienie i dużo doskonalenia umiejętności. Sam zaczynałem jako 12 latek tworzyć sety/mixy na komputerze. Dopiero po 1,5 roku dostałem pierwszy kontroler DJ, na którym uczyłem się grać. Bycie dj’em to nie jest tylko „puszczenia piosenek”. Trzeba zgrać ze sobą tempo utworu, zgrać uderzenie z uderzeniem i nie spowodować do tego by były przestery.

Jakie kryteria trzeba spełniać aby zostać ratownikiem ?

Nie można się bać krwi i przede wszystkim i ludzi. Trzeba zachować zimną krew, myśleć na chłodno, ale szybko i skutecznie. Musimy przestrzegać zaleceń lekarza, jeśli na coś chorujemy (tak jak w moim przypadku cukrzyca typu 1). Częstsze badania lekarskie, odpowiednio zbilansowana dieta i wysiłek fizyczny

Proszę opowiedzieć o swoich planach

Na ten moment chciałbym spełnić marzenia, kontynuować dalej swoją pasję i móc zagrać na liczącej się imprezie muzycznej. Nigdy nie wiadomo, jak życie potoczy się za kilka lat, gdyż lubi płatać czasami figle. Jestem w klasie maturalnej i moim marzeniem jest zdanie matury i rozpoczęcie studiów na kierunku Ratownik medyczny, nieść pomoc innym, dostać się na stałe do Ochotniczej straży pożarnej jako druh a może do Państwowej o ile jako diabetyk będę miał takie możliwości.

śliwiński

Jaki sprzęt jest potrzebny, aby realizować transmisje na  żywo na facebook,u ?

Dobre urządzenie do rejestrowania video, mocny komputer, który utrzyma strumieniowanie transmisji jak i podtrzyma oprogramowanie do streamingu i grania, Konsole lub kontroler DJ bez którego nie da się w sumie nic zrobić. Do tego najlepszej jakości mikrofon, słuchawki studyjne, Głośniki lub jak to mówi się w naszej branży Monitory Studyjne.

Jak wyglądają spotkania z kolegami z branży, innymi DJ?

Miałem takie spotkania nie raz. Zazwyczaj wygląda to tak, że jeśli znasz danego DJ osobiście długo to spotkanie wygląda tak samo jak z znajomymi na mieście. Jeśli przyjeżdża jakiś DJ którego nie znam, to podchodzę przedstawiam się i między graniem (bo zazwyczaj na takich spotkaniach są organizowane transmisje live) integrujemy się i wymieniamy się poradami przy sprzęcie. W klubie natomiast nie jest tak łatwo, gdyż Dj’e którzy przyjechali grać muszą skupiać się na pracy i nie zawsze mają czas usiąść i pogadać. Bycie Dj’em nie jest takie łatwe, jak się wydaje innym osobom.

Czy cukrzyca wyklucza realizację planów i celów?

Moja choroba na chwilę obecną po raz kolejny podcięła mi skrzydła, od kilkunastu miesięcy mam nieświadome spadki glikemii. Spadki są o tyle złe, że nie odczuwam ich i zawsze jest ryzyko, iż stracę przytomność i już kilka razy tak było. Wówczas trzeba liczyć na pomoc innych, mimo iż mam przy sobie zastrzyk ratujący życie nie zawsze ludzie przygodni umieją go podać a czas biegnie na niekorzyść. Jedynym ratunkiem jest nowa pompa insulinowa która zabezpiecza przed hipoglikemią, ale jest w Polsce nie refundowana a koszt jej przerasta możliwości rodziców, którzy jeszcze spłacają kredyty na budowę domu. Rozpoczęliśmy zbiórkę na portalu Siepomaga która nadal trwa, ale kwota do zbiórki jest jeszcze spora. Wiem, że się uda tylko potrzeba czasu, bo cyt.: Pan Bóg doświadcza ludzi silnych ….

link do zbiórki – tu : https://www.siepomaga.pl/cukrzyca-bartka?fbclid=IwAR0p8nPEQUWRV8fyse1HSMLw48rGsDUEZqsG7zmIli-1gPIAlFyaIdTQfp0

Wywiad z Bartoszem Śliwińskim, zrealizowała Katarzyna Liszcz asystentka redaktora Portalu Rampa -Pokonujemy Bariery

Zdjęcia źródło: Bartosz Śliwiński

Publikacje Katarzyny Liszcz:

Odpowiedź do artykułu “Bartosz Śliwiński – Dj Śliwa o pasji ratowniczo -muzycznej i życiu z cukrzycą

  1. Pingback: Dojrzewanie a życie z cukrzycą - rozmowa z Barbarą Promis

Dodaj komentarz

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial