Istnieje kilka powodów, dla których ktoś może zastanawiać się jak wydać książkę anonimowo. Czasami ktoś ma do opowiedzenia kontrowersyjną historię lub autor pracuje w branży, w której wymagana jest szczególna dyskrecja. Bez względu na przyczynę, możliwe jest opublikowanie książki anonimowo. Oznacza to, że Twoje nazwisko nie będzie wymienione jako autor na okładce lub stronie tytułowej danej publikacji. Zamiast tego możesz wybrać pseudonim, którym podpiszesz się pod swoim dziełem. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o anonimowym pisaniu książek.
Zalety i wady anonimowego publikowania książek
Publikowanie pod pseudonimem to jeden ze sposobów podzielenia się swoją historią lub miłością do pisania bez zwracania na siebie uwagi, która towarzyszy byciu autorem. Dla wielu osób to jedna z najważniejszych zalet anonimowego wydawania książek. Jest ich jednak więcej!
Publikowanie anonimowo lub pod pseudonimem pozwala odróżnić się od innego popularnego pisarza lub osoby publicznej o podobnym nazwisku. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz również uniknąć problemów z reputacją wśród rodziny, przyjaciół lub współpracowników podczas pisania na drażliwy bądź bardzo osobisty temat. Dla wielu autorów pisanie pod pseudonimem jest także sposobem na zdjęcie z siebie presji – tworzy im się po prostu łatwiej. Ponadto uznani pisarze mogą przetestować swoją twórczość w nowej niszy bez poświęcania obecnej reputacji.
Nie można zapominać o wadach takiego rozwiązania. Co jasne, znacznie łatwiej jest promować książkę, która jest opatrzona imieniem i nazwiskiem, dlatego niektóre wydawnictwa mogą odmówić współpracy z autorami, pragnącymi zachować anonimowość. Firmy te często chcą, aby pisarze uczestniczyli w podpisywaniu książek, sprzedaży i kampaniach marketingowych w celu zwiększenia skuteczności zabiegów reklamowych. Pamiętaj również, że jeśli książka stanie się bestsellerem, nie będziesz cieszyć się uznaniem i reputacją, które się z nią wiążą. Wreszcie – anonimowe publikowanie książki utrudnia powiązanie książek z jednym autorem. Może to być spory problem, jeśli wydajesz serię np. powieści. Dlatego powinieneś posiadać przynajmniej rozpoznawalny, łatwy do zapamiętania pseudonim.
Jak wydać książkę anonimowo?
Jeśli zastanawiasz się, jak wydać książkę (www.novaeres.pl) bez podawania swojego imienia i nazwiska, nie obawiaj się większych komplikacji. Sam proces bardzo przypomina standardowe publikowanie napisanego przez siebie tekstu. Największą trudność sprawi Ci pewnie znalezienie wydawnictwa, dopuszczającego tego typu rozwiązanie. Gdy już znajdziesz oficynę zainteresowaną współpraca, pozostaje Ci uzgodnienie warunków, wymyślenie pseudonimu i przekazanie gotowego tekstu. Po wyprodukowaniu, książka trafi do ustalonych punktów dystrybucji. Pamiętaj jednak, że działania marketingowe pod pseudonimem będą nieco bardziej skomplikowane, niż prowadzenie standardowej kampanii promocyjnej nowej publikacji.